Rosnefť kupuje podiel Enel-u vo firme SeverEnergia

Rosneft
Dohoda o tom, že Rosnefť od Enel-u kúpi 40-percentný podiel v spoločnosti Arctic Russia B.V., povedie k tomu, že ruská štátna ropná firma bude nepriamo vlastniť 19,6 % vo firme SeverEnergia. Rosneft

Ruská ropná spoločnosť Rosnefť dosiahla dohodu o kúpe nepriameho podielu talianskej energetickej skupiny Enel v ruskej firme SeverEnergia, ktorá je producentom plynu. Ide o najnovší krok spoločnosti Rosnefť v jej snahe o posilnenie prítomnosti na trhu s plynom. Rosnefť chce do roku 2020 zväčšiť svoj podiel na domácom trhu s plynom z terajších približne 9 % na úroveň 19 až 22 %.

Dohoda o tom, že Rosnefť od Enel-u kúpi 40-percentný podiel v spoločnosti Arctic Russia B.V., povedie k tomu, že ruská štátna ropná firma bude nepriamo vlastniť 19,6 % vo firme SeverEnergia. Enel sľúbil, že do konca roka 2014 predá majetok v hodnote 6 mld. eur, aby vylepšil svoju bilanciu. Talianska štátna energetická spoločnosť v auguste uviedla, že vďaka programom znižovania nákladov a redukcie dlhov môže potvrdiť svoje celoročné plány.

Enel SpA vlastní 66 % akcií Slovenských elektrární. Fond národného majetku SR kontroluje 34-percentný podiel. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Enel