Peter Žiga: Za chaos s energiami nesie zodpovednosť len Holjenčík (Rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Minister hospodárstva Peter Žiga MH
Minister hospodárstva Peter Žiga (uprostred) SITA

Poslanci Národnej rady SR pokračujú v rokovaní, na ktorej sa budú snažiť odvolať z funkcie predsedu vlády Roberta Fica. Dôvodom je kauza s cenami energií. K téme poskytol rozhovor pre portál webnoviny.sk minister hospodárstva Peter Žiga.

Kto nesie zodpovednosť za chaos s cenami energií? Jozef Holjenčík, premiér, alebo vy?

Kto tvrdí, že okrem Jozefa Holjenčíka nesie zodpovednosť aj niekto iný, nevie ako celý systém funguje. Môžem vám ukázať ako vo verejnom pripomienkovom konaní postupovalo ministerstvo hospodárstva a distribučné spoločnosti. Môžem ukázať, čo odsúhlasili naši nominanti na predstavenstvách distribučných spoločností a s čím sa išlo do pripomienkového a cenového konania.

V prvom rade bolo vidno, že boli všetci ticho. Ministerstvo i nominanti.

To nie je pravda. To je zavádzanie verejnosti a manipulácia faktami. Nominanti štátu v predstavenstve odsúhlasili, že ceny majú byť presne také, ako v roku 2016.

Ako to teda, že nie sú?

Nominanti štátu nikdy nesúhlasili s vyššími cenami energií. ÚRSO dalo vyhlášku do pripomienkového konania, ale bez dopadovej štúdie. Napísal, že vyhláška nemá vplyv na podnikateľské prostredie, na domácnosti a životné prostredie. Ministerstvo hospodárstva s tým nesúhlasilo a dalo zásadnú pripomienku, že to vplyv na domácnosti bude mať. Namietali sme, že cena sa výmenou ističov predraží. To isté urobili aj distribučné spoločnosti. Tie podľa existujúceho zákona a vyhlášky v stanovenej dobe poslali návrhy cien na rok 2017. Lenže k 30. septembru platila ešte vyhláška z roku 2016, dali teda cenový návrh podľa roku 2016.

Prečo sa ale potom zvýšili ceny?

Podali cenový návrh podľa vyhlášky pre rok 2016. Kým však ÚRSO vydalo cenové rozhodnutie, začala platiť nová vyhláška. ÚRSO upravilo cenový návrh distribučných spoločností podľa novej vyhlášky a vydalo 30. novembra cenové rozhodnutie. Vtedy to však už nešlo cez žiadne orgány spoločností, cez žiadne schvaľovanie.

ÚRSO teda konal svojvoľne?

ÚRSO koná samostatne a na vlastnú zodpovednosť, lebo je nezávislý orgán.

Ale ako konal, keď ceny zvýšil, napriek tomu, že vy tvrdíte, že distribučné spoločnosti boli za zachovanie cien.

ÚRSO zmenilo vyhlášku, v ktorej zobralo do úvahy regulačné odpisy. Na základe nich sa zvýšila fixná zložka ceny v porovnaní s variabilnou. Preto vyskočila cena za ističe. Zvýšenie cien má síce svoju logiku, ale úrad aj spoločnosti mali spraviť najskôr osvetu. Mali povedať, čo sa premieta v cenách. Primárny záujem ÚRSO i spoločností je, aby si obyvatelia prispôsobili spotrebu k ističom, ktoré majú. Nemá zmysel, aby v záhradách mali trojfázový istič, ak v záhrade použijú raz za čas cirkulár. Distribučná spoločnosť vám totiž musí držať kapacitu počas celej doby, aj keď ju využijete len raz. Toto chcelo ÚRSO dosiahnuť, len je to veľmi nešťastné.

Ako to, že ste o tomto nevedeli?

Ministerstvo hospodárstva nijako do cenového konania nevstupuje. Má nominantov v distribučných spoločnostiach. Napríklad štátny tajomník hlasoval v distribučnej spoločnosti SPP proti zvýšeniu cien.

Dal vám echo, že sa majú ceny zvyšovať?

Dal. Však sme to pripomienkovali. Distribúcia to pripomienkovala.

Tak máte s tými cenami niečo spoločné, alebo nie, keď vravíte, že ste to pripomienkovali?

Ani ministerstvo a ani vláda s tým nemajú nič.

Ak je teda ÚRSO nezávislý orgán, je potom korektné dávať si na stranícke bilboardy slogan: Držíme ceny energií?

Smer robí takú politiku, ktorá neopodstatnene nedvíha ceny energií. Robíme to prostredníctvom našich zástupcov v spoločnostiach, cez legislatívu a majetkovým vstupom do spoločností, ktoré sa na trhu s energiami pohybujú.

Jedinou chybou ÚRSO je teda podľa vás nedostatočná osveta?

V tom zmysle, že nemôžu prísť a ľuďom povedať, že od dnes sa bude cena ističa počítať inak. Musí to mať postupnosť. Ak by chceli zmenu, tak rok dopredu by mali povedať, že keď budú mať ľudia súčasné ističe, cena od nového dátumu sa zvýši o toľko a toľko. Ak si ich vymeníte, cena bude takáto. Mali vyzvať ľudí, aby si vybrali a rozhodli sa. Zároveň distribučné spoločnosti mohli povedať, že istič stojí 120 eur a že ho vymenia a jeho zohľadnia v 120 mesačných faktúrach. Pri tých peniazoch, ktoré zarábajú, pokojne to mohli spraviť takto.

Kedy ste sa dozvedeli o neúmerne zvýšených cenách?

Až pri našich výjazdoch medzi ľudí. Holjenčík nám totiž neurobil dopadovú štúdiu. Zásadné pripomienky rezortu hospodárstva neuznal. Holjenčík nám do poslednej chvíle tvrdil, že ceny budú nižšie. Hovoril to aj verejne na tlačovej konferencii v decembri. Vláda teda nemala žiaden signál, že ceny pôjdu hore.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR