Rozvoj geotermálnej energie na Slovensku brzdia podľa SAPI nelogické administratívne prekážky, kritizuje nastavené pravidlá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vrt, diera, pracovník
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rozvoj geotermálnej energie na Slovensku brzdia okrem iného nelogické administratívne prekážky. Tvrdí to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). Kritizuje najmä nastavené pravidlá, ktoré podľa nej znemožňujú čerpanie kľúčovej investičnej podpory z európskych prostriedkov. Tie by vzhľadom na to, že geotermálne projekty patria k nákladným investíciám, mohli prispieť k vzniku nových projektov.

Európska únia vyhradila na zelené investície v rozpočtových výdavkoch prostriedky v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Ten počítal s financovaním zámerov aj v oblasti rozvoja geotermálnej energie. U nás už tento program takisto v uplynulých rokoch prispel k realizácii viacerých projektov, financovanie zámerov v oblasti využívania geotermálnej energie však medzi nimi podľa SAPI nie je.

Vrty spadajú pod geologický prieskum

„Dôvodom je nastavenie oprávnenosti výdavkov, ktoré určuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). V príručke agentúry sa totiž medzi neoprávnenými výdavkami, teda takými, ktoré o podporu žiadať vôbec nemôžu, nachádza aj geologický prieskum za účelom zistenia výdatnosti geotermálneho ložiska,“ objasňuje asociácia s tým, že v zmysle slovenskej legislatívy spadá každý geotermálny vrt pod pojem geologický prieskum.

„Vždy ide o prieskumný vrt, až kým sa práve jeho realizáciou a následnou hydrodynamickou skúškou nepotvrdia skutočné parametre geotermálneho zdroja. Táto činnosť však sama o sebe nemá nárok na čerpanie prostriedkov. Vo výsledku sa teda investori na Slovensku nemajú možnosť obrátiť so žiadosťou o dotáciu na projekty počítajúce s rozvojom geotermálnej energie z primárneho európskeho zdroja finančnej podpory,“ dovysvetlil riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Stavebné povolenie

Druhou zásadnou prekážkou čerpania európskych peňazí v prípade geotermálnych projektov je podľa asociácie celkové nastavenie podmienok pri špecifických výzvach z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Jedna z nich napríklad určuje, že pre doloženie relevantnosti projektu je žiadateľ povinný disponovať právoplatným povolením na jeho realizáciu, tým je napríklad stavebné povolenie.

A hoci sa v uvedenej formulácii „stavebné povolenie“ uvádza len ako príklad, v praxi ho podľa SAPI SIEA vyžaduje pri všetkých zámeroch. Pri geotermálnych projektoch ho však nie je možné získať pred realizačnou fázou, teda v čase, keď je potenciálne spolufinancovanie projektu pre investora kľúčové. Stavebné povolenie sa totiž pri geotermálnych vrtoch vydáva až dodatočne, a to po splnení viacerých ďalších podmienok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Karaba
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSAPI Slovenská asociácia fotovoltického priemysluSIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra