Rusi chcú obnoviť priame dodávky plynu na Ukrajinu

Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto SITA

Rusko na trojstrannom rokovaní o plyne s Európskou komisiou !EK) a Ukrajinou navrhlo obnovenie priamych dodávok plynu na Ukrajinu, ktoré sú zastavené od novembra 2015. Novinárom to povedal ruský minister energetiky Alexander Novak. „Navrhli sme našim kolegom a partnerom, že tento import, ktorý v súčasnosti na Ukrajinu smeruje od európskych partnerov, sme pripravení realizovať priamo,“ cituje Novaka portál tass.ru. Podľa jeho slov to môže byť pre európskych partnerov efektívne a výhodné z hľadiska záťaže systému prepravy plynu a objemov prepravy.

Rokovania v Bruseli

Ruský minister energetiky ďalej uviedol, že na rokovaní v Bruseli sa nediskutovalo o konkrétnych objemoch, pretože najprv je potrebné dohodnúť sa na právnej báze. Konkrétne objemy dodávok podľa jeho slov budú predmetom komerčných vyjednávaní. „Urobili sme kroky správnym smerom … obe strany v princípe súhlasili, že budúci kontrakt bude založený na práve Európskej únie,“ uviedol podpredseda EK zodpovedný za Energetickú úniu Maroš Šefčovič vo vyhlásení, ktoré zverejnila EK.

Implementujú pravidlá únie

Šefčovič objasnil, že Ukrajina postupne implementuje pravidlá EÚ v oblasti energetiky a budúci kontrakt ich musí rešpektovať. Ruská strana podľa jeho slov žiadala záruky v oblasti premietnutia legislatívy EÚ do ukrajinského práva. „Urýchlime prácu energetickej komunity EÚ, aby toto premietnutie prebehlo načas a správne,“ uviedol podpredseda EK. Dodal, že rokovania na politickej úrovni sa obnovia koncom októbra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander NovakMaroš Šefčovič
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia