Rusi nedajú Ukrajine vydýchnuť. Znova im zvyšujú ceny plynu.

Plyn ceny
Plynový horák SITA

Len dva dni po zvýšení ceny o 44 % na 385,5 amerických dolárov za tisíc kubických metrov ruská firma ohlásila ďalšie zdraženie plynu pre Kyjev, a to na 485 dolárov za tisíc metrov kubických.

Ruská energetická spoločnosť Gazprom opäť zvýši cenu plynu pre Ukrajinu, a to na 485 USD za tisíc kubických metrov v dôsledku zavedenia exportného cla. Povedal to vo štvrtok šéf Gazpromu Alexej Miller. Zvýšenie nasleduje len dva dni po tom, ako Gazprom oznámil, že od 1. apríla sa cena pre Ukrajinu zvyšuje o 44 % na 385,5 USD za tisíc kubických metrov pre nezaplatené účty za plyn.

Politická cena?

Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan vyhlásil, že požiadavka ruského Gazpromu, aby Kyjev za tisíc kubických metrov plynu platil 485 USD, stanovila cenu príliš vysoko, pričom je politicky motivovaná. „Ukrajinská ekonomika by nemala za plyn platiť takúto cenu. Je to politická cena,“ povedal Prodan novinárom v Kyjeve a vyzval Gazprom na rokovania.

Gazprom vo štvrtok okrem iného povedal, že Ukrajina musí zvýšiť objem plynu vo svojich zásobníkoch, aby zabezpečila stabilnú prepravu do Európy. Ruská energetická spoločnosť zároveň uviedla, že Kyjev jej za plyn dlhuje 2,2 mld. USD, čo je rast v porovnaní s predošlým odhadom, podľa ktorého bol dlh v sume 1,7 mld. USD.

Dodávky zatiaľ stabilné

Hovorca Gazpromu konštatoval, že dodávky plynu do Európy cez Ukrajinu sú stabilné. Zhruba polovica ruského exportu plynu na európske trhy prechádza cez Ukrajinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Gazprom