Ružinovský starosta Chren tvrdí, že prevzatie rozvodov tepla pod MH Teplárenský holding bude výhodnejšie

Martin Chren
Starosta mestskej časti Bratislava-Ružinov Martin Chren. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren si myslí, že zjednotenie prenájmu tepelných rozvodov pod štátnu spoločnosť MH Teplárenský holding (MH TH) odstráni doterajšiu nespravodlivosť pre obyvateľov Ružinova a Starého Mesta.

Uviedol to pre agentúru SITA v reakcii na vyjadrenie Skupiny Engie, ktorá upozorňuje na to, že zníženie cien tepla v Starom Meste a Ružinove v prípade uzatvorenia kontraktu s MH TH zaplatia v konečnom dôsledku aj obyvatelia iných mestských častí Bratislavy.

Princíp jednotnej ceny na lokalitu

Ako pre agentúru SITA uviedla manažérka marketingu a komunikácie MH TH Andrea Devánová, na základe aktuálnej regulácie cien tepla, ktorá vstúpila do platnosti už v roku 2009, má MH TH schválenú jednu cenu tepla v Bratislave.

„Princíp jednotnej ceny na lokalitu v praxi znamená, že na prevádzku a modernizáciu infraštruktúry prispieva rovnakým dielom každý odberateľ nezávisle na skutočnosti, v ktorej časti mesta je na ňu pripojený,“ uviedla s tým, že ak MH TH preberie do správy nové sekundárne rozvody v Bratislave, bude ich vedieť prevádzkovať bez dodatočných nákladov z dôvodu synergických efektov.

„Náklady spojené s investíciami do modernizácie viac ako 50-ročných rozvodov by mal ktorýkoľvek z nájomcov – prevádzkovateľov sekundárov,“ doplnila.

Ružinovčania platia o 20 percent viac

Podľa starostu Chrena sa dá na situáciu pozrieť aj z druhého uhla pohľadu.

„Spoločnosť MH TH má roky v prenájme aj sekundárne rozvody v Dúbravke a v Karlovej Vsi, takže obyvatelia Ružinova a Starého Mesta sa v cene svojho tepla skladajú aj na ich prevádzku a údržbu, no náklady na vlastné sekundárne rozvody si doteraz hradili sami,“ myslí si Chren.

Ako dodáva, v dnešnom systéme si k cene tepla aj spoločnosť Engie účtuje svoju vlastnú maržu a náklady, následkom čoho Ružinovčania za teplo platia o 20 percent viac, než by museli, ak by sekundárne rozvody boli priamo v nájme MH TH.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea DevánováMartin Chren
Firmy a inštitúcie EngieMH Teplárenský holding