Samosprávy budú môcť žiadať dotácie na energie. Aký bude systém kompenzácií?

Karel Hirman
Minister hospodárstva SR Karel Hirman. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 24. januára 19:32

Štát vykryje samosprávam drahé energie podobne ako firmám, ktorým nereguluje cenu energií regulačný úrad.

Minister hospodárstva Karel Hirman informoval na stretnutí zástupcov združenia samosprávnych krajov SK8, že aj pre samosprávy platí ešte v minulom roku dohodnutá úroveň stropu vo výške 199 eur za megawatthodinu pre elektrickú energiu a 99 eur za megawatthodinu pre zemný plyn, pričom bude kompenzovaných 80 % oprávnených nákladov nad túto úroveň.

Kompenzované obdobie

Systém kompenzácií pre samosprávy bude teda podobný ako pre subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť, ktorý bol ministerstvom spustený v decembri 2022.

Viac o téme: Energetická kríza

To znamená, že kompenzácie za fakturované dodávky elektriny a plynu sa začnú uhrádzať za rovnakých podmienok, ako v tejto výzve od februára 2023, a to spätne za január. Za takýchto podmienok a takouto formou bude zatiaľ kompenzované obdobie prvého kvartálu 2023,“ uviedla hovorkyňa ministra Mária Pavlusík.

Dodávky tepla zo systéme CZT

Zástupcovia SK8 taktiež upozornili na problém s cenami za dodávky tepla zo systému centrálneho zásobovania tepla (CZT) pre organizácie v pôsobnosti vyšších územných celkov, osobitne pre domovy sociálnych služieb.

Minister Hirman však konštatoval, že zatiaľ nedostal finančné zdroje aj na pokrytie kompenzácií dodávok tepla pre týchto odberateľov.

Faktúry niekoľkonásobne zdraželi

Medzi aktuálne problémy, ktorým samosprávy čelia v oblasti energií, patrí úhrada preddavkových faktúr za energie, ktorých výška sa medziročne zvýšila niekoľkonásobne.

„Hrozí, že pri súčasných cenách médií sa pomoc v podobe stanovenia cenových stropov môže minúť účinku, keďže médium bude obchodované pod hranicu stropu,“ upozornilo v tlačovej správe združenie SK8.

Odberatelia podľa samosprávnych krajov napriek tomu zaplatia vyššie ceny pre značné zvýšenie poplatkov za distribúciu, napríklad tarify za straty z 6,20 eura/MWh na 52 eur/MWh, na ktoré sa schéma pomoci nevzťahuje.

Hrozí zvyšovanie poplatkov

Subjekty spadajúce pod samosprávu a štátnu správu, ako napríklad domovy mládeže, študentské domovy alebo zariadenia sociálnych služieb, podľa združenia SK8 neboli zaradené do aktuálnej schémy pomoci týkajúcej sa dodávky tepla cez systém centrálneho zásobovania.

Zástupcovia združenia SK 8 žiadali, aby sa aj pri teple uplatňovali rovnaké kompenzačné mechanizmy pre župné organizácie, ako tomu je už v prípade domácností.

V opačnom prípade budú samosprávy nútené premietnuť zvýšené ceny energií do zvýšenia poplatkov klientov zariadení sociálnych služieb či študentov ubytovaných v internátoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel HirmanMária Pavlusík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSK8 Združenie samosprávnych krajov