Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobilita na Slovensku
Elektromobilita na Slovensku Foto: Pixabay
6. 09. 2019 10:47 AktualitySlovensko od vEnergetike.skSITA

Samosprávy majú ešte čas na žiadosť o príspevok na nabíjačky pre elektromobily

Samosprávy na Slovensku majú ešte necelý mesiac na to, aby sa prihlásili do prvej výzvy na podporu výstavby verejne prístupných nabíjacích staníc pre elektromobily. Ministerstvo hospodárstva SR výzvu vyhlásilo 1. júla a žiadosti je možné podávať do 1. októbra. Obce, mestá, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie si v prvom kole výzvy prerozdelia 500 tis. eur.

Minimálna výška dotácie na kúpu elektronabíjačky, ktorú môže samospráva získať v rámci aktuálnej výzvy, je 2 500 eur a maximálna 5 tis. eur. Ako ďalej informuje rezort hospodárstva, žiadatelia musia mať 5 % vlastných zdrojov, 95 % nákladov pokryje dotácia zo štátneho rozpočtu.

Nabíjačky by mali byť aj mimo hlavných cestných ťahov

Po vyhodnotení výzvy plánuje ministerstvo vyhlásiť aj druhú, na ktorú taktiež vyčlenilo 500 tis. eur. Pokiaľ samosprávy príspevok štátu naplno využijú, počet nabíjačiek tohto typu by mal byť viac ako dvojnásobný. „Ministerstvo prispeje k razantnejšiemu rozšíreniu elektromobility. Chceme dostať nabíjacie stanice aj mimo hlavných ťahov ciest,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga. Projekt podľa neho nadväzuje na úspešnú podporu nákupu elektromobilov. „Je to ďalší dôležitý krok, ktorý pomôže uľahčiť život tým, ktorí chcú elektromobilitu aktívne využívať,“ dodal.

Rezort pritom pripravuje aj iné opatrenia na podporu elektromobility. Do konca roka by mal vyhlásiť ďalšiu výzvu na podporu nákupu elektromobilov a vodiči elektromobilov by mali postupne pocítiť aj rôzne zvýhodnenie v doprave.

K téme

Aktualizované: Štátni kontrolóri sa pozreli na klimatické ciele, hrozí ich nesplnenie Slováci sa spojili s Američanmi. Na západnom Slovensku investujú do vývoja a výroby batérií.

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

V prípade vraždy novinára Kuciaka sa procesné strany oboznamujú s vyšetrovacím spisom Video: Tackal sa pri čiare a po spadnutí vstal na tretí pokus, rozhodca Milan sa vyfarbil Mám pocit, že na Slovensku chýba nadšenie niečo budovať, vyhlásil Danko Čo sa tým zmení, ak sa po štvrtý raz stanem majstrom sveta, pýtal sa Peter Sagan Košická župa ponúkla odkúpenie oceliarne U. S. Steel za jedno euro, Žigovo ministerstvo sa rozohnilo Brexit bez dohody spôsobí nenapraviteľné a vážne škody, varujú európske združenia výrobcov áut

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X