Sektor energetiky čelí recesií a ďalším rizikám, spoločnosti plánujú akvizície a situácia vyžaduje aj zmeny obchodných modelov

Elektrina, vedenie, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Energetický sektor čelí recesii, ale aj regulačným a technologickým rizikám. Za najväčšie výzvy ich označili riaditelia energetických spoločností v nedávnom prieskume KPMG CEO Energy Outlook 2022.

Deväť z desiatich vedúcich predstaviteľov v sektore energetiky očakáva recesiu v najbližších 12 mesiacoch. Aj keď väčšina priznáva, že v nasledujúcich troch rokoch do istej miery naruší ich rast, 59 % z nich predpokladá, že vplyv bude mierny a krátky.

Zavádzanie stratégií

Firmy pritom zavádzajú stratégie na zmiernenie dopadov recesie. Viac ako 40 % podniklo kroky na diverzifikáciu dodávateľských reťazcov, vyše tretina tak plánuje urobiť v najbližších mesiacoch.

Opatrenia plánujú aj v oblasti ľudských zdrojov, kde približne polovica nevylučuje znižovanie stavov. Príležitosti však vidia aj v akvizičnej aktivite. Takmer polovica riaditeľov uviedla, že ich spoločnosti plánujú uskutočniť akvizície. Podobne sa pozerajú aj na aliancie s tretími stranami.

Adaptácia na zmeny

Kombinácia neistoty, zdržaní dodávateľských reťazcov a cenových výkyvov núti niektorých manažérov prehodnotiť svoje priority. To si vyžaduje aj zmeny obchodných modelov, keďže vstupujú do mimoriadne náročného obdobia. Najväčšou výzvou bude pre spoločnosti predikovať reakcie vlád a trhu na externé vplyvy a pripraviť plány, ako sa rýchlo adaptovať na tieto zmeny,“ uviedol senior director a sektorový líder pre energetiku KPMG na Slovensku Miroslav Talian.

Hoci sa riaditelia energetických spoločností pripravujú na recesiu, mnohí prezentujú optimistickejší pohľad rastu a odolnosti odvetvia na najbližšie tri roky.

Horizont troch rokov

Až 71 % riaditeľov uviedlo, že majú pozitívne očakávania, čo sa týka potenciálu rastu globálnej ekonomiky. V konkrétnej spojitosti s energetickým priemyslom a ich organizáciou sa 85 % pozerá optimisticky na vývoj v trojročnom horizonte.

KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobí v 146 krajinách a jej členské firmy na celom svete zamestnávajú vyše 227 000 ľudí.

KPMG Slovensko je nezávislým členom medzinárodnej siete KPMG, pôsobí od roku 1991. V súčasnosti zamestnáva viac ako 350 ľudí a má 20 partnerov. Je poprednou audítorskou a poradenskou spoločnosťou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Talian
Firmy a inštitúcie KPMG Slovensko