SEPS je stále bez nových členov predstavenstva

Elektrické vedenie SEPS
Ilustračné foto SEPS

Článok bol aktualizovaný

Ministerstvu financií SR sa stále nepodarilo vybrať nových členov predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS). „Výsledky výberového konania na obsadenie miesta člena predstavenstva spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. budú známe v najbližších dňoch,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk tlačový odbor rezortu financií.

Výberové konanie písomnou formou

Výberové konanie sa uskutočnilo minulý týždeň vo štvrtok. Pre pandemickú situáciu bolo výberové konanie uskutočnené len písomnou formou. Výberová komisia tak musí vyhodnotiť všetky testy od uchádzačov. Celkovo sa o pozíciu člena predstavenstva slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy uchádzalo 61 záujemcov, podmienky splnilo 55 uchádzačov.

Rezort financií hľadá všetkých štyroch členov predstavenstva slovenského prevádzkovateľa prenosovej sústavy. Tých vyberie výberová komisia. Predsedom výberovej komisie je predseda výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti Peter Kremský za hnutie OĽaNO, ktoré nominovalo za ministra financií Eduarda Hegera. Nádejných nových manažérov štátneho podniku taktiež hodnotia štátny tajomník ministerstva, generálna tajomníčka služobného úradu, zástupca ministerstva hospodárstva a zástupca zamestnancov podniku.

Vyberie minister financií

Konečné slovo výberu však bude mať opäť minister financií. „O obsadení funkcií rozhoduje minister, pričom osobu, ktorá bude zvolená za člena predstavenstva obchodnej spoločnosti, vyberie zo zoznamu uchádzačov, ktorí vyhoveli kritériám výberového konania,“ upozorňuje ministerstvo financií.

Dočasne vymenovaní presluhujú

O pozíciu člena predstavenstva SEPS mali zabojovať aj ministrom Hegerom v apríli dočasne dosadení manažéri Jaroslav Vach a Martin Riegel. Tí mali podľa informácií portálu vEnergetike.sk ešte stále v spoločnosti SEPS úradovať, keď sa mali v utorok (20.10. 2020) zúčastniť na rokovaní predstavenstva. Podľa platného vládneho uznesenia však môže minister stopercentnej štátnej akciovky dočasne vymenovať manažérov len na obdobie šiestich mesiacov. Jaroslav Vach ako aj Martin Riegel pritom boli do funkcií dočasne vymenovaní 17. apríla 2020.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Jediným akcionárom firmy je Ministerstvo financií SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJaroslav VachMartin Riegel
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava