Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Seps
Ilustračné foto/SEPS SEPS
26. 11. 2013 10:30 Aktuality od SEPS|, a.s.SITA Diskusia

SEPS s certifikáciou na prevádzku prenosovej sústavy

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ďalej ÚRSO) udelil dňa 14.10.2013 certifikáciu prevádzkovateľa prenosovej sústavy Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave, a. s. (ďalej SEPS). ÚRSO udelil certifikáciu nezávislosti spoločnosti SEPS podľa ustanovenia §25 ods. 3 zákona o regulácii na základe posúdenia, že boli splnené všetky podmienky špecifikované v ustanovení §30 zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 391/2012 Z. z. (ďalej len zákona o energetike).

Ministerstvo hospodárstva SR na základe rozhodnutia ÚRSO o udelení certifikácie schválilo a určilo dňa 22.11.2013 spoločnosť SEPS ako prevádzkovateľa prenosovej sústavy a podľa §25 ods. 6 zákona č. 250/2012 Z.z. následne bezodkladne oznámi toto schválenie a určenie Európskej komisii a zabezpečí zverejnenie informácie o schválení a určení spoločnosti SEPS ako prevádzkovateľa prenosovej sústavy v Úradnom vestníku EÚ.

Certifikácia prevádzkovateľa prenosovej sústavy je potvrdením, že prevádzkovateľ spĺňa podmienky vlastníckeho oddelenia podľa osobitného predpisu – zákona o energetike a je nezávislý od osôb, ktoré vykonávajú činnosť výroby elektriny, dodávky elektriny, výroby plynu či dodávky plynu.

ÚRSO pri vydávaní rozhodnutia o certifikácii zohľadnil stanovisko Európskej komisie, ktorá sa vyjadrila k návrhu akciovej spoločnosti SEPS na vydanie rozhodnutia o certifikácii.

SEPS je povinná priebežne poskytovať Úradu pre reguláciu sieťových odvetví relevantné podklady pre monitorovanie dodržiavania zákona o regulácii a zákona o energetike.

Z histórie:

Certifikácia je ďalším krokom v procese implementácie liberalizačného balíčka do slovenskej legislatívy. Tretí energetický balíček vznikol na pôde Európskej únie. Jeho cieľom je oddeliť výrobu a dodávku elektriny a plynu od prepravnej siete. Vlastnícke oddelenie má slúžiť najmä na podporu liberalizácie trhu s energiami a posilnenie práv spotrebiteľov.

Na dosiahnutie stavu vyžadovaného tretím energetickým balíčkom prijala dňa 19.9.2012 vláda Slovenskej republiky uznesenie č. 481, ktorým sa zrealizoval medzi Fondom národného majetku SR a štátom – Slovenskou republikou, v mene ktorej koná Ministerstvo financií SR, bezodplatný prevod zaknihovaných akcií SEPS. Vzhľadom na to sa dňom 2.10.2012 stala Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo financií SR, jediným akcionárom spoločnosti SEPS, čím bola aplikovaná smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/72/ES z 13. 7. 2009 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou a smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/73/ES z 13. 7. 2009 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s plynom, ktoré neumožňujú, aby subjekty vykonávajúce kontrolu nad prevádzkovateľom prenosovej sústavy zároveň vykonávali kontrolu nad činnosťami výroby elektriny, dodávky elektriny, výroby plynu alebo dodávky plynu alebo si v súvislosti s ňou mohli uplatňovať akékoľvek právo.

Poslaním SEPS je spoľahlivo prevádzkovať prenosovú sústavu, zabezpečovať dispečerské riadenie sústavy, jej údržbu, obnovu a rozvoj tak, aby bola zaručená spoľahlivá, kvalitná a bezpečná dodávka elektriny všetkým užívateľom prenosovej sústavy a jej paralelná prevádzka so susednými prenosovými sústavami.

Viac informácií o spoločnosti SEPS nájdete v našej databáze.

Odporúčané články

SEPS vyhlásila tender na obstaranie podporných služieb Slovensko a Rumunsko onedlho spoja denné trhy s elektrinou

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezident Trump sa vyjadril k fotografii utopeného migranta s dcérkou Večné mesto má večný problém, Rím je zasypaný odpadkami a nikto to nedokáže vyriešiť Video: Obytný dom vo Viedni zničil výbuch plynu, zrútilo sa niekoľko podlaží (aktualizované) Šatan berie funkciu prezidenta SZĽH ako záväzok, teší ho silný mandát Americký minister obrany varoval Turecko pred sankciami, ak kúpi ruský systém S-400 Aktualizované: Majitelia „jabĺčkových“ mobilov sa dočkali, na Slovensku štartuje Apple Pay Aktualizované: Staršie exekúcie sa zastavia, podľa exekútorov má zákon viacero nedostatkov Bez hanby napíšu výmysel, ostro sa ohradil Matovič k správe o kandidatúre Kušnírovej

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X