SEPS si hrozbu blackoutu nepripúšťa, neustále sa pripravuje na krízové situácie

Elektrina vedenie
Foto: ilustračné, pixabay.com

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) je presvedčená, že naša sieť nespôsobí takzvaný blackout. „Našim ľuďom verím. Z našej viny k blackoutu nedôjde,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk predseda predstavenstva SEPS Peter Dovhun.

Slovenská prenosová sústava je súčasťou prepojeného celoeurópskeho systému, v ktorom sa javy prenášajú veľmi rýchlo z jednej prenosovej sústavy do ostatných, a to bez ohľadu na to, či existuje medzi prenosovými sústavami priame prepojenie, alebo nie. Spolu s využívaním výhod prepojenej európskej sústavy Slovensko tak znáša aj riziká zavlečenia problému zo zahraničia na naše územie.

Pripravujú sa neustále na krízové situácie

SEPS sa podľa Dovhuna neustále pripravuje na krízové situácie a má na ich riešenie pripravené nástroje aj pracovníkov. Nácvik opatrení na ich zabránenie a testy obnovy elektrizačnej sústavy po blackoute robí pravidelne.

„Jedna taká skúška je aktuálne naplánovaná v máji. Mal by byť vytvorený tzv. ostrov v elektrizačnej sústave SR, ktorý bude galvanicky oddelený od zvyšku európskej sústavy. Bude v ňom vytvorený rovnaký stav ako po blackoute a následne s pomocou vodnej elektrárne Gabčíkovo bude oživená časť vlastnej spotreby bloku v Atómových elektrárňach Bohunice a takto bude simulovaný štart bloku,“ vysvetlil Dovhun.

Rozpadla sa európska sústava

Začiatkom tohto roka sa bezpečnostné systémy kontinentálnej Európy podrobili vážnej skúške. Pre výrazný pád frekvencie na juhu Európy sa rozpadla prepojená európska sústava.

„Všetci prevádzkovatelia prenosových sústav a aj SEPS robí všetko pre to, aby takáto situácia nenastala. Keď však porucha nastane, ide o deje prebiehajúce vo veľmi krátkom čase, preto vykonať opatrenie až v momente udalosti nie je možné a na jej zvládnutie treba mať vopred pripravené účinné nástroje, ktoré musia správne reagovať na parametre monitorované priebežne v reálnom čase,“ uzavrel slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Dovhun
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava