SEPS umožní pripojenie ďalších slnečných a veterných elektrární do sústavy, nevytvárajú emisie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veterná elektráreň, elektrina
Foto: ilustračné, Getty images

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) uvoľní ďalší inštalovaný výkon pre pripájanie nových ekologických zdrojov do elektrizačnej sústavy Slovenska. Vo štvrtok 28. apríla podalo vedenie SEPS na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví návrh na navýšenie kapacity o 170 megawattov pre nové veterné a slnečné elektrárne. Po jeho schválení bude môcť celkový inštalovaný výkon súčasných a nových solárnych a veterných zdrojov elektrickej energie dosiahnuť až 1 111 megawattov.

Zvýšenie o dodatočných 60 megawattov

„Slnko a vietor neposielajú faktúry ani nevytvárajú emisie. Aj preto podporujeme výstavbu takýchto zariadení. Treba si však uvedomiť, že na celkovú hodnotu inštalovaného výkonu fotovoltických a veterných elektrární má zásadný vplyv dostatočnosť podporných služieb, ktoré musia byť pripravené, keď slnko nesvieti, respektíve vietor nefúka, alebo naopak, keď vyprodukovanú energiu nemá kto spotrebovať,“ uviedol pred novinármi predseda predstavenstva Peter Dovhun.

Navýšenie inštalovaného výkonu zariadení na výrobu elektriny s právom na podporu ohlásilo aj Ministerstvo hospodárstva SR. Pôvodne určený inštalovaný výkon v lokálnych zdrojoch, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť platiť tarifu za prevádzkovanie systému vo výške 59 megawattov pre rok 2022, ministerstvo prehodnotilo a ohlásilo zvýšenie o dodatočných 60 megawattov. Spolu to predstavuje určený výkon 119 megawattov. Ide o zariadenia využívajúce slnečnú energiu, ktoré sú najčastejšie nainštalované na strechách budov.

Zariadenia s jediným obmedzením výkonu

V súvislosti s lokálnymi zdrojmi sme zareagovali na požiadavky trhu na vyššiu možnosť využitia vlastnej vyrobenej elektriny, a preto sme v skrátenom legislatívnom konaní uvoľnili inštitút lokálneho zdroja a dnes si môžu ako domácnosti, tak aj podnikatelia inštalovať zariadenia s jediným obmedzením výkonu, ktorým je nepresiahnutie maximálnej rezervovanej kapacity,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek.

Inštalovaný výkon pre fotovoltické a veterné elektrárne bol jedenásť rokov, až do konca roka 2020, zastropovaný na úrovni 534 megawattov. K prvému uvoľneniu stop-stavu prišlo v roku 2021, kedy sa kapacita pre ďalšie pripojenie zvýšila o 407 megawattov na celkových 941 megawattov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Dovhun
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústavaÚrad pre reguláciu sieťových odvetví