SEPS vlani preinvestovala 104 miliónov, stavala slovensko-maďarské prepojenie

Elektrické vedenie SEPS
Ilustračné foto SEPS

Spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) v minulom roku preinvestovala takmer 104 miliónov eur. Medzi najvýznamnejšie investičné akcie patrila výstavba slovensko-maďarských cezhraničných 400 kilovoltových prepojení. „V súčasnosti realizujeme stavebno-montážne práce na tomto súbore stavieb a tieto vedenia by mali byť v prevádzke na konci tohto roka,“ uviedol pre agentúru SITA vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák.

Modernizácia elektrickej stanice

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy ukončil práce na prechode elektrickej stanice Podunajské Biskupice na rozvodňu nového typu. „Cieľom tejto investície je rekonštrukcia rozvodne a jej prebudovanie na modernú, bezobslužnú, diaľkovo riadenú prevádzku,“ dodal Deák. Medzi najvýznamnejšie investičné akcie spoločnosti SEPS patrila aj realizácia súboru stavieb Transformácia 400/110 kV Bystričany. Projekt by mal byť ukončený v horizonte roka 2022. „Realizácia tohto súboru stavieb má významnú úlohu pri transformácii regiónu hornej Nitry,“ podotkol Deák.

Tohtoročné investície

V tomto roku plánuje spoločnosť SEPS preinvestovať 58,3 mil. eur. Naďalej budú pokračovať práce na výstavbe slovensko-maďarských cezhraničných prepojení. „Táto investičná akcia bude v tomto roku dokončená,“ konštatoval Deák. Medzi objemovo významné investície v roku 2021 patrí podľa neho aj výmena vodičov a preizolácia na vedení Sokolnice – Križovany. „Vedenie patrí medzi najdôležitejšie cezhraničné vedenia a predmetnou investíciou sa zabezpečí jeho bezpečná a spoľahlivá prevádzka a trvalá prenosová schopnosť,“ konštatoval Deák.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Jediným akcionárom firmy je Ministerstvo financií SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Norbert Deák
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava