Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zatepľovanie úspory šetrenie energetická efektívnosť teplo
Ilustračné foto SITA
19. 06. 2014 14:00 Poradňa od vEnergetike|.skSITA

SERIÁL: Ako na zatepľovanie bytového domu? Poradíme.

Aj keď ide o nemalé prostriedky, ktoré zateplenie bytového domu zhltne, väčšina štúdií hovorí, že sa zateplenie oplatí. Prinášame vám zopár informácií, na čo by ste nemali zabudnúť, ak sa pre zatepľovanie rozhodnete.

V týchto teplých dňoch asi málokoho napadne zamýšľať sa nad otázkou či sa oplatí zahlasovať na domovej schôdzi za zatepľovanie bytového domu, v ktorom bývate. Ale práve v týchto dňoch je najvyšší čas rozhodnúť sa či sa vy a vaši susedia pustia do nemalej investície.

Úspora na teple

Na Slovensku sa nachádza viac ako 65 tisíc bytových domov s vyše 840 tisíc bytmi. Štatistický úrad SR v roku 2011 zverejnil, že zateplená je necelá tretina bytoviek. Priemerná štvorčlenná domácnosť v byte s celkovou plochou 72 metrov štvorcových spotrebuje ročne na vykurovanie 8 600 kilowatthodín tepla. To je viac ako polovica z celkovej spotrebovanej energie na prevádzku bytu. Pri nezateplenom bytovom dome najviac tepla uniká cez okná. Je to 30 až 50 %. Cez obvodové steny uniká od 25 do 40 % a cez strechu od 6 až do 20 %. Málo tepla môže unikať aj cez pivničné priestory. Ak sa rozhodne bytový dom pre úplne zateplenie, čiže výmenu okien, vchodových dverí, zateplenie obvodových stien a strechy, úspora tepla na vykurovanie by mala dosiahnuť viac ako 50 %. Odborníci neodporúčajú len čiastočné zateplenie.

Dôležitý je energetický audit

Vedeli ste, že…

• Montážne práce pri zatepľovaní obalových konštrukcií sa môžu vykonávať iba pri teplotách od 5 do 30 °C.

• Práce sa nesmú vykonávať v daždi a pri silnom vetre.

• Najmenej 72 hodín sa nanesené hmoty musia chrániť pred dažďom, mrazom a priamym slnečným žiarením.

• Lepidlá alebo omietky sa nemôžu nanášať na priamo oslnené plochy. Na zatienenie pri práci z lešenia slúžia ochranné siete.

Pred samotným zatepľovaním by sa mali vlastníci bytov rozhodnúť pre vykonanie energetického auditu. Nie je síce povinný a niečo aj stojí, ale audit dá vlastníkom bytov predstavu o približnej výške úspor, o finančných nákladoch aj o návratnosti vložených prostriedkov. Súčasťou auditu je zozbieranie pôvodnej projektovej dokumentácie, údajov o spotrebe energie za predchádzajúce roky a zhodnotenie technického stavu budovy a jej zariadení. Na základe komplexnej analýzy audítor pripraví záverečnú správu, ktorá obsahuje aj variantné návrhy úsporných opatrení od nízkonákladových až po tie s dlhodobejšou návratnosťou.

Pozor na výber zhotoviteľa

Ak vlastníci bytov odsúhlasia nadpolovičnou väčšinou zatepľovanie bytového domu, treba si dať pozor na výber zhotoviteľa. V prvom rade si treba zistiť o zhotoviteľoch referencie. Nasleduje porovnanie cenových ponúk. V rámci nich je potrebné dať pozor na platobné podmienky. Seriózne firmy napríklad nepožadujú zálohové platby na nákup materiálu. Spoločnosti s dobrou povesťou pýtajú peniaze až za riadne vykonané práce. Dôležité je v zmluve zakotviť možnosť tzv. zádržného, to znamená, že realizačnej firme doplatíte napríklad 5 % z celkového rozpočtu až po odstránení chýb a nedorobkov. S doplatením má zmysel vyčkať aj niekoľko mesiacov po odovzdaní diela. V neposlednom rade by sa mali vlastníci pýtať na lehotu výstavby. Vopred sa treba pýtať na počet pracovníkov na stavbe a harmonogram ich nasadenia. Prípadné nedodržanie lehoty výstavby býva na základe zmluvy síce sankcionované, ale uplatnenie pokút môže byť len slabou náplasťou na problémy súvisiace s predĺžením prác.

Rozsah projektu obnovy

• sanácia lodžií, balkónov a terás

• výmena okien

• výmena vchodových dverí

• zateplenie obvodových stien

• obnova a zateplenie strechy

• zateplenie vnútorných stien a stropu nad nevykurovanými priestormi

• úprava vstupu do budovy

• v prípade potreby aj obnova technických zariadení budovy, ako sú rozvody vody, kanalizácie, plynu, vykurovania a s tým súvisiaceho merania a regulácie

Kde nájsť peniaze na zatepľovanie

Pri rozhodovaní vlastníkov bytov, či ísť do zateplenia bytového domu, alebo nie častokrát zohrávajú financie. V dnešnej dobe však už existuje viacero podporných programov, kde sa dajú peniaze na zateplenie zohnať. Štátny fond rozvoja bývania napríklad poskytuje na zatepľovanie bytového domu úver na dvadsať rokov s úrokovou sadzbou 1,5 %. Podmienkou je, aby budova bola sklaudovaná do konca roka 2001, a aby bolo zateplenie bytovky úplné, teda aj s výmenou okien. Maximálna hodnota tohto úveru je 85 eur za meter štvorcový plochy zatepľovanej konštrukcie. Štátny fond rozvoja bývania poskytuje aj úver aj na zateplenie rodinného domu. Ide o úver s úrokom 1,5 % na obdobie 20 rokov. Maximálna hodnota tohto úveru je však iba 45 eur za meter štvorcový zateplenej plochy. V rámci programu MUNSEFF môžu vlastníci bytov získať grant vo výške 10 až 15 % z istiny poskytnutého úveru. Maximálna výška úveru na jeden projekt je 5 miliónov eur. Jednou z podmienok je dosiahnutie energetických úspor vo výške viac ako 30 % oproti stavu pred realizáciou projektu. V súčasnosti je možné získať aj štátnu dotáciu od ministerstva dopravy a výstavby. Nenávratný finančný príspevok je však určený iba na odstránenie systémových porúch bytových domov.

Čo získate dodatočným zateplením bytového domu

– znížite tepelné straty, a tým aj spotrebu tepla na vykurovanie

– lepšie využijete tepelnoakumulačné vlastnosti obvodových stien, vďaka čomu sa ustáli vnútorná klíma a spomalí ochladzovanie miestností pri prerušení vykurovania

– zvýšite vnútornú povrchovú teplotu stien, a tak zabezpečíte tepelnú pohodu pri nižšej vnútornej teplote

– obmedzíte nepríjemné prehrievanie miestností pri vysokých teplotách v lete

– minimalizujete miesta s najväčším únikom tepla cez tzv. tepelné mosty

– predídete zrážaniu vodných pár na vnútornom povrchu obvodových stien a zabránite vzniku plesní v chladných rohoch miestností, samozrejme, pri dostatočnom a pravidelnom vetraní

– zamedzíte zatekaniu v stykoch obvodových stien a pri oknách

– zvýšite odolnosť obvodových stien bytového domu proti poveternostným vplyvom a ochranu výstuže železobetónových a pórobetónových panelov pred koróziou, predĺžite tak pôvodnú technickú životnosť budovy aj o niekoľko desiatok rokov

– vytvoríte nové architektonické stvárnenie bytového domu a zhodnotíte ho

Pri zostavovaní textu sme vychádzali z materiálov Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktoré boli pripravené v rámci projektu bezplatného energetického poradenstva Žiť energiou. Viac o tejto téme si môžete prečítať na týchto stránkach Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.

Odporúčané články

SERIÁL: Ako čítať vyúčtovanie spotreby tepla a teplej vody PORADŇA: Ako vybrať dodávateľa? Prečítajte si niekoľko rád.

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X