Severná Kórea zrejme obnovila prevádzku jadrového reaktora, ktorý používa na výrobu paliva pre zbrane

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kim čong un
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: SITA/AP

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) zrejme obnovila prevádzku jej hlavného jadrového reaktora používaného na výrobu paliva pre zbrane.

Vo svojej správe to uvádza Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Päťmegawattový reaktor v nukleárnom komplexe Jongbjon severne od Pchjongjangu vyrába plutónium, ktoré je potrebné pre jadrové zbrane.

Laboratórium zrejme funguje už dlhšie

„Od skorého júla 2021 existujú náznaky, vrátane vypustenia chladiacej vody, zodpovedajúce fungovaniu reaktora,“ píše sa v piatkovej správe MAAE.

Podľa nej už od polovice februára do skorého júla existovali náznaky prevádzky rádiochemického laboratória v Jongbjone. Toto obdobie prevádzky sa zhoduje s predošlými znovuspracujúcimi kampaňami ožiareného paliva vypusteného z reaktora, ktoré oznámila Severná Kórea. V laboratóriu znovu spracovávajú vyhoreté palivové tyče z reaktora a získavajú z nich plutónium.

Komplex Jongbjon tiež produkuje vysoko obohatený urán, čo je ďalšie kľúčové jadrové palivo. Podľa správy MAAE existujú náznaky, že už istý čas nie je v prevádzke zariadenie s centrifúgami na obohacovanie, hoci tam spozorovali pohyb vozidiel.

Znepokojujúce jadrové aktivity KĽDR

MAAE sa vyjadrila, že pokračujúce jadrové aktivity KĽDR sú veľmi znepokojujúce. Agentúra nemá prístup do Jongbjonu a ďalších lokalít v Severnej Kórei od roku 2009, keď krajina vyhodila jej inšpektorov.

MAAE používa na monitorovanie vývoja jadrového programu KĽDR satelitné snímky a informácie z otvorených zdrojov.

Soul aj Washington situáciu sledujú

Hovorkyňa juhokórejského ministerstva pre zjednotenie sa v pondelok vyjadrila, že Soul spolu s Washingtonom úzko sleduje severokórejský jadrový program a raketové aktivity. Či Južná Kórea zaznamenala známky obnovenia jadrových zariadení na Severe, však odmietla povedať.

Komplex Jongbjon, ktorý KĽDR nazýva srdcom svojho jadrového programu a výskumu, je v jadre obáv medzinárodnej komunity po desaťročia. Nie je jasné, koľko plutónia alebo vysoko obohateného uránu na zbrane v Jongbjone vyrobili ani kde ich Severná Kórea skladuje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MAAE Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu