Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod eustream Veľké Kapušany stanica
Prvá zo štyroch staníc na našom území na tranzitnom plynovode vedúcom z Ruska pri Veľkých Kapušanoch. SITA
21. 02. 2014 15:45 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Situácia na Ukrajine neovplyvnila dodávky plynu a ropy

Na Slovensko aj napriek vyhrotenej situácii na Ukrajine prúdi ropa a plyn v štandardnom režime. Slovenskí prepravcovia plynu či ropy sú pripravení aj na prípadné výpadky dodávok.

Slovensko zatiaľ nepocítilo výpadky v dodávkach ropy či zemného plynu z Ukrajiny, a to aj napriek súčasnej politickej situácii u nášho východného suseda. Tak slovenský prepravca ropy, spoločnosť Transpetrol, ako aj slovenský prepravca plynu, firma Eustream, pre agentúru SITA potvrdili, že dodávky komodít sú v štandardnom režime. „V súčasnosti je preprava ruskej exportnej zmesi cez slovenské územie v súlade s odsúhlaseným harmonogramom. K dnešnému dňu nemáme žiadne relevantné informácie, ktoré by viedli k možnej zmene množstva objemu prepravovanej ropy cez naše územie,“ povedal riaditeľ pre prepravu ropy spoločnosti Transpetrol Martin Ružinský. „Prietok plynu cez slovenskú prepravnú sústavu momentálne nie je znížený,“ dodal hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Sú pripravení

Spoločnosti naďalej situáciu s dodávkami komodít sledujú, a sú pripravené na prípadne výpadky. „Pozorne sledujeme dramatické udalosti na Ukrajine a sme pripravení v prípade zastavenia dodávok plynu z východu v krátkom čase spustiť spätný chod z Rakúska, z Českej republiky alebo z domáceho bodu. Dokážeme v režime reverzného chodu „pretlačiť“ plyn cez celé Slovensko zo západu na východ krajiny,“ dodal Chuguryan. Spoločnosť Transpetrol sa v prípade výpadkov dodávok ropy cez ropovod Družba bude spoliehať na núdzové zásoby ropy, ktoré musí Slovensko na základe európskej smernice udržiavať na požadovanej úrovni 90 dní.

Odporúčané články

TÝŽDENNÍK: Slovenské Nabucco Boj s Ilčišinom o Transpetrol pokračuje. Štát si verí.

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X