Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa
Foto: www.thinkstockphotos.com.
2. 08. 2019 10:50 AktualityMaďarsko Michal pobeha.jpg od SITA

Skupina MOL sa drží plánu, polročný zisk prekročil miliardu dolárov

Ropná a plynárenská skupina MOL sa napriek medziročnému poklesu zisku drží svojich tohtoročných stanovených cieľov. Za prvých šesť mesiacov tohto roka dosiahla zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA) na úrovni 1,15 mld. USD, čo je presne polovica cieľového odhadu na celý rok 2019. Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Zsolta Hernádiho tento rok na hospodárenie skupiny MOL vplývajú nižšie ceny ropy a tiež slabšie rafinérske marže, napriek tomu zostáva na ceste k naplneniu alebo prekročeniu tohtoročného cieľa čistého zisku EBITDA v objeme 2,3 mld. USD.

Ťažba ropy generuje hotovosť

Ako ďalej informovala spoločnosť, ukazovateľ EBITDA divízie Upstream, ktorá sa zameriava na prieskum a ťažbu ropy, bol v prvom polroku 2019 na úrovni 553 mil. USD. Medziročne to znamenalo pokles o 10 %, na čo vplývali aj nižšie ceny ropy a plynu. „Segment aj naďalej zostal najväčším generátorom hotovosti v rámci skupiny. Denná priemerná produkcia uhľovodíkov, ktorá predstavovala ekvivalent 111,8 barelov ropného ekvivalentu za deň, bola medziročne o 2 % vyššia,“ uvádza MOL.

Očistený ukazovateľ CCS EBITDA v rámci divízie Downstream, zameranej na spracovanie ropy a predaj ropných produktov, bol v prvom polroku 2019 vo výške 403 mil. USD, čo medziročne predstavuje pokles o 18 %. Výsledky ovplyvnili nižšie rafinérske marže a vývoj makroekonomického prostredia.

„Nárast EBITDA v divízii služieb zákazníkom zostal dvojciferný v miestnych menách, pričom bol stimulovaný pokračujúcou dynamickou expanziou nepalivových aj palivových marží, ale za prvých šesť mesiacov sa medziročne spomalil na 6 % v dolárovom vyjadrení na úroveň 207 mil. USD,“ dodáva spoločnosť s tým, že segment je stále podporovaný silným ekonomickým rastom v regióne strednej a východnej Európy vrátane pokračujúceho približne 3-percentného rastu trhov s palivami.

Jediný prepravca plynu

Segment Gas Midstream, zameraný na prepravu zemného plynu, dosiahol v prvom polroku zisk EBITDA na úrovni 89 mil. USD, čo predstavuje medziročný pokles o 24 %. „Po nedávnej akvizícii slovensko-maďarského prepojovacieho plynovodu sa spoločnosť FGSZ (MOL Gas Midstream) stala jediným prevádzkovateľom prepravnej siete plynu v Maďarsku,“ informuje MOL.

Skupina MOL je integrovaná medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Budapešti v Maďarsku. Je aktívna vo viac ako 30 krajinách. V súčasnosti sú výrobné aktivity sústredené v 8 krajinách a aktíva na vyhľadávanie prírodných zdrojov sú dostupné v 13 krajinách. Skupina MOL prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Vlastní tiež sieť 2 000 čerpacích staníc v deviatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

K téme

USA: Sme pripravení použiť strategické zásoby ropy Američania vraj budú najväčším exportérom ropy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X