Skupina MOL získa viac ako 400 čerpacích staníc v Poľsku, môže dosiahnuť tretiu pozíciu na trhu predaja motorových palív

MOL
Foto: Ilustračné, mol.hu
  • aktualizované 12. januára 2022, 15:05

Skupina MOL vstupuje do Poľska prostredníctvom akvizície 417 čerpacích staníc Lotos s celoštátnym pokrytím v hodnote 610 mil. USD.

V rámci transakcie zároveň PKN Orlen kupuje 185 čerpacích staníc z maďarského a slovenského portfólia skupiny za 259 mil. USD. Transakcia je podmienená súhlasom Európskej komisie na dokončenie fúzie PKN Orlen so spoločnosťou Lotos.

Ako ďalej informuje skupina MOL, získaním viac ako 400 čerpacích staníc v Poľsku môže dosiahnuť tretiu pozíciu na lokálnom trhu maloobchodného predaja motorových palív. Touto akvizíciou zároveň vstupuje so svojím segmentom služieb zákazníkom v poradí do desiatej krajiny. Počet čerpacích staníc v portfóliu dosiahne 2 390.

Významný krok na ceste transformácie

„Pre spoločnosť MOL je táto transakcia významným krokom na ceste strategickej transformácie, ktorú sme spustili v roku 2016 a v minulom roku sme ju urýchlili aktualizáciou. Akvizícia aktív ACG v Azerbajdžane, výstavba nového závodu na výrobu polyolov v Maďarsku a náš vstup do Poľska sú dôležitými míľnikmi na ceste k dosiahnutiu našich cieľov. Touto akvizíciou získame prístup do najväčšej ekonomiky v strednej a východnej Európe, ako aj možnosť osloviť našimi výrobkami a službami takmer 40 miliónov potenciálnych zákazníkov,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ skupiny MOL Zsolt Hernádi.

Orlen rozšíri svoju sieť na Slovensku

Ako ďalej informovala skupina Orlen, tá významne rozšíri svoju sieť na Slovensku, do ktorej aktuálne patrí 16 čerpacích staníc. Vďaka prevzatiu 41 staníc si zároveň upevní svoju pozíciu na trhu.

Skupina vybrala štyroch partnerov, prostredníctvom ktorých bude vykonávať nápravné opatrenia dohodnuté s Európskou komisiou. Tie sú podmienkou schválenia zamýšľanej akvizície skupiny Lotos. V prípade dokončenia fúzie skupiny potom Orlen vstúpi aj na maďarský maloobchodný trh. Tamojšia akvizícia zahŕňa 144 čerpacích staníc.

„Chystáme sa dokončiť akvizíciu skupiny Lotos, čo je obchod, ktorý prinesie prospech hospodárstvu v celom regióne. Ak by sa fúzia uskutočnila, bola by to príležitosť zabezpečiť si trvalé dodávky ropy vysokej kvality od spoločnosti Aramco. V maloobchodnom segmente sme s naším maďarským partnerom vyjednali výmenu aktív, ktorá priamo podporí naše plány geografickej expanzie posilnením maloobchodného reťazca na Slovensku, ale aj vstupom na úplne nový trh v Maďarsku. Časť výnosov z predaja čerpacích staníc bude použitá na získanie 100 nových čerpacích staníc v regióne v súlade s našimi strategickými cieľmi,“ doplnil predseda predstavenstva PKN Orlen Daniel Obajtek.

Skupina MOL

MOL je medzinárodná integrovaná ropná, plynárenská, petrochemická a maloobchodná spoločnosť so sídlom v Budapešti v Maďarsku. Pôsobí vo viac ako 30 krajinách a zamestnáva asi 25 000 pracovníkov. Prevádzkuje tri rafinérie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku a vlastní sieť čerpacích staníc v krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

Koncern PKN Orlen

PKN Orlen je najväčšou spoločnosťou v strednej Európe. Je prítomný vo viac ako 90 krajinách po celom svete a viac než 50 % jeho príjmov pochádza zo zahraničných trhov. Prevádzkuje takmer tri tisícky čerpacích staníc v Poľsku, Nemecku, Česku, Litve a na Slovensku. Orlen je lídrom trhu v Poľsku a Českej republike. V Česku do koncernu patrí od roku 2005 rafinérska a petrochemická skupina Orlen Unipetrol a sieť čerpacích staníc Benzina Orlen.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Daniel ObajtekZsolt Hernadi
    Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMOL GroupPKN Orlen