Skupina SPP dosiahla vlani zisk takmer 450 mil. eur

SPP
Ilustračné foto SITA

Skupina SPP dosiahla v minulom roku konsolidovaný zisk 448 mil. eur. Napriek tomu, že tento výsledok bol o vyše pätinu horší ako v roku 2011, plynárenský koncern zostal významným faktorom v rámci príjmov štátneho rozpočtu. Ako totiž informovala spoločnosť, vlani spoločnosti skupiny SPP po konsolidácii odviedli do štátneho rozpočtu v podobe daní a dividend vyše 809 mil. eur, čo predstavovalo takmer 7 % z celkových minuloročných príjmov štátneho rozpočtu. „Na kladnom hospodárskom výsledku skupiny SPP sa rovnako ako v predchádzajúcich rokoch podieľali najmä príjmy z činností súvisiacich s medzinárodnou prepravou zemného plynu,“ informuje spoločnosť. Konsolidované výsledky skupiny SPP zahŕňajú výsledky hospodárenia SPP, dcérskych spoločností Eustream, SPP – distribúcia a Nafta ako aj ďalších spoločností s majetkovou účasťou SPP.

Individuálny čistý zisk SPP vlani dosiahol 365 mil. eur. Dôvodom medziročného poklesu zisku o vyše polovicu je podľa spoločnosti najmä skutočnosť, že v roku 2011 bol mimoriadne vyplatený nerozdelený zisk z minulých období v dcérskej spoločnosti SPP Bohemia vo výške 388 mil. eur, ktorý výrazne navýšil hospodársky výsledok za rok 2011. Negatívny dopad na minuloročné hospodárske výsledky SPP mal podľa spoločnosti predaj plynu zákazníkom z regulovaného segmentu domácností, v ktorom vytvorila za minulý rok stratu vo výške zhruba 76 mil. eur. „Dôvodom je, že v súčasnosti platná cenová regulácia neumožňuje SPP pokryť všetky oprávnené náklady potrebné pre dodávku plynu a obsluhu takmer 1,3 mil. odberateľov z radov domácností,“ uvádza sa vo vyhlásení SPP s tým, že pozitívne ovplyvnili individuálny zisk SPP za minulý rok najmä dividendy z dcérskych firiem Eustream a SPP – distribúcia.

Pod dosiahnutý hospodársky výsledok sa pritom podľa SPP podpísal aj vlaňajší vývoj trhu s plynom. „Napriek silnému tlaku konkurencie a zložitej ekonomickej situácii, kedy sa spotreba plynu v SR v uplynulom roku v porovnaní s rokom 2011 znížila o približne 4 %, SPP potvrdil svoju pozíciu kľúčového dodávateľa zemného plynu s celkovým podielom v roku 2012 na úrovni približne 70 %,“ konštatuje firma. Celkový predaj SPP v roku 2012 smerom ku konečným zákazníkom na Slovensku predstavoval 38,472 terawatthodín, alebo 3,6 mld. metrov kubických. „Mimoriadne silné konkurenčné prostredie a tiež regulačný rámec priniesli výrazný tlak na efektivitu činností spojených s predajom zemného plynu. Na pozitívny výsledok hospodárenia mala vplyv aj priebežná optimalizácia procesov, ktorá v SPP prebieha kontinuálne už niekoľko rokov a bude pokračovať aj v nasledujúcom období,“ dodáva na margo dosiahnutých výsledkov SPP. Pre firmu bol pritom rok 2012 prelomový aj z hľadiska vstupu do novej oblasti podnikania, ktorou je predaj elektrickej energie.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku Slovenskej republiky (51 %) a Energetický a průmyslový holding (49 %).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel