Slnečné elektrárne nás vlani stáli najviac, bioplynky zase zamestnali najviac ľudí

OZE, obnovitelne zdroje energie
Foto: ilustračné, Getty Images

Na podporu výroby takzvanej zelenej elektriny, ktorá sa vyrobila len prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE), zaplatili vlani slovenskí spotrebitelia vo svojich faktúrach za elektrinu viac ako 378 miliónov eur. Ako vyplýva z materiálov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktoré má portál vEnergetike.sk k dispozícii, u jednotlivých obnoviteľných zdrojov ide o rôznu výšku podpory, o rôznu výrobu zelenej elektriny, ako aj o rozdielny počet vytvorených pracovných miest. Najviac ľudí vlani pracovalo pri výrobe elektriny z bioplynu, najväčší doplatok zobrali slnečné elektrárne.

Zamestnávanie verzus doplatok

V bioplynových elektrárňach na Slovensku pracovalo vlani viac ako 8 600 ľudí. Vo vyše 120 slovenských bioplynových elektrárňach sa pritom vyrobilo v minulom roku necelých 650 tisíc megawatthodín elektriny. Od slovenských spotrebiteľov elektriny zinkasovali tieto elektrárne doplatok takmer 64 miliónov eur.

Najväčší doplatok na takzvanú zelenú elektrinu vo výške necelých 213 miliónov eur dostalo v minulom roku viac ako 2 100 slnečných elektrární. Zamestnávali pritom 152 pracovníkov. Slnečné elektrárne pritom vyrobili 604 tisíc megawatthodín elektriny.

Stovky pracovných miest vytvorili aj výrobcovia elektriny z biomasy. Pri tomto obnoviteľnom zdroji našlo do konca vlaňajška prácu 3 300 ľudí. Tridsaťpäť biomasových elektrární pritom vyrobilo 795 tisíc megawatthodín elektriny a zobrali doplatok, ktorý platí každý spotrebiteľ elektriny vo svojich faktúrach, v objeme takmer 69 miliónov eur. Malé vodné elektrárne, ktoré zamestnávali vyše 800 ľudí, zobrali vlani na doplatku 30 miliónov eur, pričom vyrobili 933 tisíc megawatthodín elektriny.

Najviac Slovákov zaťažili slnečné elektrárne

Podľa výpočtov regulačného úradu najviac zaťažujú ceny elektriny slnečné elektrárne, keď priemerný doplatok na jednu megawatthodinu nimi vyrobenej elektriny bol vlani vo výške 354 eur. Pri bioplynkách bol priemerný doplatok na úrovni 103 eur za megawatthodinu, pri elektrárňach na biomasu 91 eur za megawatthodinu a pri malých vodných elektrárňach 44 eur za megawatthodinu.

Slováci prispeli za uplynulých osem rokov na výrobu takzvanej zelenej elektriny vyše troma miliardami eur. Toľko peňazí už zaplatili vo svojich faktúrach za elektrinu vyrobenú prostredníctvom nielen obnoviteľných zdrojov energií (OZE) ale aj vysokoúčinnou kombinovanou výrobou elektriny a tepla (KVET). Nejde však o konečnú sumu. Regulačný úrad totiž neeviduje výšku doplatku za elektrinu vyrobenú v spomínaných zdrojoch za roky 2009 a 2010.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví