Slováci a Česi budú vyvíjať technológiu skladovania energie pre európsky trh

žiarovka elektrina
Ilustračné foto pixabay.com

Slovenská spoločnosť InoBat a elektrárenský konglomerát ČEZ budú spoločne testovať a ďalej vyvíjať technológiu skladovania energie pre európsky trh. InoBat vo štvrtok potvrdil objednávku skladovacej jednotky energie od americkej spoločnosti ESS. Testovanie s využitím techniky od ČEZ začne v prvom štvrťroku 2020 a po prispôsobení technológie potrebám trhu v Európskej únii by sa malo začať s jej masovou produkciou. „Spoločný projekt oboch firiem pod názvom InoBat Energy má potenciál od základov zmeniť spôsob ukladania energie. Toto strategické riešenie priamo napĺňa ambíciu európskej technologickej nezávislosti a energetickej bezpečnosti a zároveň poskytuje jedinečnú príležitosť na transformáciu českej a slovenskej ekonomiky, z výrobnej na znalostnú,“ informujú spoločnosti. Projekt nadväzuje na plán únie dosiahnuť Európu bez oxidu uhličitého do roku 2050.

Naplnené memorandum

Zakúpenie technológie je naplnením memoranda medzi InoBat a ČEZ z mája tohto roka. “Sme nadšení zo spolupráce so spoločnosťou ESS a veríme, že posunie európsky trh s batériami vpred. Chceme v regióne poskytovať riešenia, ktoré budú nasledovať súčasný trend elektrifikácie a uhlíkovej neutrality. Cieľom je zelená a udržateľná budúcnosť,“ uviedol výkonný riaditeľ InoBat Marián Boček. Partnerstvo InoBat s dodávateľom energie ČEZ predstavuje podľa spoločností príležitosť vyskúšať, prispôsobiť a ďalej rozvíjať technológiu ESS pre európsky trh. Dlhodobým cieľom je vybudovanie výrobnej linky pre európskych výrobcov ekologickej energie a nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá.

InoBat je spoločnosť orientovaná na výskum a vývoj v regióne strednej a východnej Európy. Zameriava sa na silné automobilové, petrochemické a energetické sektory. Cieľom firmy je vybudovať spoločné podniky spájajúce popredné svetové technológie s prístupom na trh prostredníctvom partnerstiev s vedúcimi priemyselnými skupinami. Pracuje na troch priemyselných úrovniach – elektromobilita, skladovanie energie a využitie vodíka.

Miliónové investície

InoBat spolu s americkou spoločnosťou WildcatDiscovery Technologies ohlásili na Slovensku ešte koncom júla tohto roka investíciu vo výške približne 100 mil. eur. Do projektu následne vstúpil aj Matador Group, ktorý sa bude podieľať na budovaní výskumného a vývojového centra vrátane prvej slovenskej batériovej výrobnej linky. Začiatok výstavby je naplánovaný na prvý polrok 2020 a spustenie výroby očakávajú spoločnosti koncom roka 2021. Presná poloha centra nie je známa.

ČEZ Group je elektrárenský konglomerát s pôsobnosťou v mnohých krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Jeho hlavné činnosti zahŕňajú výrobu, obchod a distribúciu elektriny a tepla. Prevádzkuje tiež najväčšiu sieť nabíjacích staníc v Českej republike. S akciami materskej spoločnosti ČEZ Group, a. s., sa obchoduje na burzách v Prahe a Varšave. ČEZ Group patrí medzi desať najväčších energetických spoločností v Európe, obsluhuje viac ako 8 miliónov zákazníkov a zamestnáva 31 000 ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ČEZ SlovenskoInoBat