Slováci najviac preferujú pri obnove domov solárne kolektory, viacerým chýbajú informácie o obnoviteľných zdrojoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
slnečný kolektor
Foto: ilustračné, Getty Images

Solárne kolektory na ohrev vody, tepelné čerpadlá a fotovoltické solárne panely na výrobu elektrickej energie patria medzi najviac preferované obnoviteľné zdroje, nad ktorých využitím uvažujú ľudia pri stavbe alebo obnove rodinných domov.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý začiatkom júna spracovala agentúra Focus pre Slovenskú klimatickú iniciatívu a organizáciu Budovy pre budúcnosť.

Zásadné zistenia

Až 35 percent respondentov však v prieskume uviedlo, že nemá o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) a možnostiach ich využitia v rodinných domoch dostatok informácií. Informovala o tom koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková.

Podľa Kateřiny Chajdiakovej prieskum priniesol dve zásadné zistenia. Prvé je, že ľudia obnoviteľné zdroje neodmietajú. Len približne 5 percent vôbec neuvažuje o využití obnoviteľných zdrojov pri stavbe či rekonštrukcii rodinného domu.

Obnova domov

„Druhé zistenie je, že ak chceme na Slovensku efektívnejšie podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov v rámci obnovy rodinných domov, musíme začať intenzívnejšiu informačnú a edukačnú kampaň. Až 35 percent opýtaných totiž deklarovalo ako bariéru využitia OZE práve nedostatok informácií,” dodala koordinátorka iniciatívy s tým, že obe organizácie vidia pre budúcnosť práve v tejto oblasti priestor pre osvetu.

„Obnova rodinných domov z prostriedkov plánu obnovy je pre Slovensko obrovská príležitosť. Vďaka týmto investíciám môžeme nielen predĺžiť životnosť budov a zvýšiť kvalitu života občanov, ale aj významne znížiť ich energetickú spotrebu a tým pádom aj účty za energie. To všetko sú významné funkčné, finančné aj environmentálne benefity pre občanov, ale aj pre štát,“ zdôraznila Katarína Nikodemová z organizácie Budovy pre budúcnosť.

Dôležitá je aj informačná kampaň

Ak chce byť Slovensko úspešné, treba sa podľa nej sústrediť nielen na administratívne a technické otázky, ale aj na edukačnú a informačnú kampaň, ktorá by mala predchádzať vyhláseniu výziev.

Prieskum verejnej mienky k téme obnovy budov a využívania obnoviteľných zdrojov vypracovala pre Slovenskú klimatickú iniciatívu a organizáciu Budovy pre budúcnosť agentúra Focus na vzorke 1 011 respondentov 2. júna až 9. júna 2021.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Kateřina Chajdiaková
Firmy a inštitúcie BPB Budovy pre budúcnosťSlovenská klimatická iniciatíva