Slováci platia na podporu zelenej elektriny menej, regulačný úrad predpokladal vyššie náklady

Zelená elektrina, žiarovka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slováci platia stále menej na podporu zelenej elektriny ako predpokladal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Počas deviatich mesiacov tohto roka zaplatili slovenskí odberatelia vo svojich faktúrach na podporu elektriny vyrobenej prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) alebo kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) celkovo zhruba 247 miliónov eur.

Predpoklady regulátora

Regulačný úrad pri svojich cenových rozhodnutiach pritom predpokladal, že na podporu zelenej elektriny pôjde počas deviatich mesiacov 333 miliónov eur. Vyplýva to z informácií zverejnených regulačným úradom.

Regulátor predpokladal, že do konca septembra tohto roka podporia spotrebitelia približne 4,1 milióna megawatthodín vyrobenej zelenej elektriny. Predpoklady regulátora sa nakoniec nenaplnili, keďže Slováci do konca septembra podporili doplatkom niečo vyše 3,6 milióna megawatthodín elektriny vyrobenej prostredníctvom OZE a KVET.

Podpora s menšou sumou 

Slovenskí odberatelia v tomto roku podporia výrobu zelenej elektriny celkovo menšou sumou ako vlani. Výrobcovia elektriny z OZE a KVET získajú podľa údajov od spoločnosti OKTE v tomto roku podporu v celkovom objeme 387 miliónov eur. V porovnaní s minulým rokom to znamená pokles zhruba o 80 miliónov eur.

Pre regulačný úrad sú pri bilancii nákladov a výnosov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a KVET dôležité dva parametre – predpokladaná koncová spotreba elektriny a predpokladaná priemerná cena elektriny na krátkodobom trhu s elektrinou. Čím vyššia je trhová cena elektriny na pražskej burze PXE, tým menší doplatok je na zelenú elektrinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví