Slováci sú bližšie k ťažbe plynu na Ukrajine

Ropa ťažba
Ilustračné foto. pixabay.com

Ukrajinská vláda tento týždeň schválila dohodu o rozdelení výnosov z ťažby plynu medzi štát a spoločnosť Yuzgaz B.V., ktorá v minulosti v súťaži získala možnosť dobývať plyn v rámci takzvanej Yuzivskej licencie.

Spoločnosť EP Power Europe (EPPE) z portfólia energetických firiem EPH sa priblížila k možnosti ťažby zemného plynu na východe Ukrajiny. Ukrajinská vláda tento týždeň totiž schválila dohodu o rozdelení výnosov z ťažby plynu medzi štát a spoločnosť Yuzgaz B.V., ktorá v minulosti v súťaži získala možnosť dobývať plyn v rámci takzvanej Yuzivskej licencie. Technickým operátorom tohto projektu na Ukrajine bude slovenská spoločnosť Nafta, a.s., v ktorej sú akcionármi cez svoje dcérske spoločnosti EPH aj slovenský štát prostredníctvom SPP Infrastructure, a.s.

„Ukrajinu vnímame ako perspektívny trh, kde spolupráca investora a štátu môže priniesť pre obe strany pozitívny efekt,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca skupiny EPH Daniel Častvaj.

Dohoda o prerozdelení výnosov z ťažby plynu medzi štát a spoločnosť Yuzgaz B.V. bola jednou z podmienok, aby spoločnosť EPPE mohla skompletizovať proces odkúpenia stopercentného podielu v spoločnosti Yuzgaz B.V. od luxemburskej spoločnosti Emerstone Energy S.C..Sp. Firma EPPE zároveň na seba preberá všetky záväzky vyplývajúce z doterajších dohôd o prerozdelení výnosov z ťažby plynu medzi Yuzgazom a ukrajinskou vládou.

Yuzivská licencia sa rozprestiera na ploche takmer osemtisíc kilometrov štvorcových, na územiach Charkovskej a Doneckej oblasti. Podľa predpokladov by sa v priebehu niekoľkých rokov mal objem ťažby vyšplhať rádovo na miliardy kubíkov ročne. Plyn bude používaný pre vnútornú potrebu Ukrajiny a posilnenie energetickej sebestačnosti krajiny.

Spoločnosť Nafta je už v súčasnosti na Ukrajine aktívna. Na budúci rok ráta so začatím budovania nových vrtov pre ťažbu zemného plynu v rámci Užhorodskej licencie, pri ktorej spolupracuje so spoločnosťou CUB Energy Inc.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EPH Energetický a průmyslový holding