Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Emisie
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
18. 06. 2019 15:40 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Slováci sú málo ambiciózni pri plnení Parížskej dohody

Slovensko by malo podľa Európskej komisie zvýšiť úroveň ambícií na rok 2030 na podiel energie z obnoviteľných zdrojov vo výške aspoň 24 %.

Plány krajín Európskej únie v oblasti plnenia záväzkov podľa Parížskej dohody sú málo ambiciózne. Konštatuje to Európska komisia (EK). Členské štáty po prvý raz vypracovali návrhy integrovaných národných plánov v oblasti energetiky a klímy. „Národné plány síce ukazujú značné úsilie, ale vo viacerých oblastiach je priestor na zlepšenie, najmä v oblasti opatrení na dosiahnutie cieľov stanovených na rok 2030. Národné plány sú nedostatočné v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, ako aj energetickej efektívnosti a dosiahnutie celkových cieľov EÚ v oblasti klímy a energetiky si bude vyžadovať kolektívne zvýšenie úsilia,“ konštatovala Európska komisia.

Podľa podpredsedu EK pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča všetky členské štáty únie dodali v pomerne krátkom čase „pôsobivé návrhy“. Žiadny z návrhov však podľa neho nie je perfektný. „Konečné plány je potrebné predložiť do konca roka a naše odporúčania ukazujú, kde je potrebné vynaložiť viac úsilia. Niekde sú potrebné vyššie ambície, inde je potrebné bližšie rozpracovať politiku, lepšie špecifikovať investičné potreby alebo klásť väčší dôraz na sociálnu spravodlivosť,“ myslí si slovenský eurokomisár s tým, že národné plány by mali zabezpečiť jasnosť a predvídateľnosť pre podniky a finančný sektor s cieľom stimulovať potrebné súkromné investície.

Pre Slovensko komisia okrem iného odporučila zvýšiť úroveň ambícií na rok 2030 na podiel energie z obnoviteľných zdrojov vo výške aspoň 24 %. Slovensko by taktiež malo zvýšiť ambície v oblasti konečnej aj primárnej energetickej spotreby, poskytnúť riadnu kvantifikáciu očakávaných úspor energie. Európskej komisii chýbal pri našom národnom pláne aj zoznam všetkých energetických dotácií, najmä dotácií na fosílne palivá, a prijatých opatrení, ako aj plánov na ich postupné ukončenie.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) Slovenský InoBat spolu s ČEZom preskúmajú skladovanie energie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X