Slovákov stále láka štátne vlastníctvo energofiriem. Viac ako štvrtina by však naopak ďalej privatizovala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vlajka sr
Foto: SITA

Slovákom je stále vo veľkej miere blízke štátne vlastníctvo. Platí to aj v sektore energetiky, kde by viac ako tretina obyvateľov rada videla akcie sprivatizovaných firiem späť v rukách štátu.

Za spätné odkupovanie akcií v energetických podnikoch, ktoré predali bývalé vlády, sa totiž v prieskume spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý realizovala pre portál vEnergetike.sk, vyjadrilo až 37 % opýtaných.

Prieskum sa realizoval v období od 27. mája do 1. júna na reprezentatívnej vzorke 508 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Štvrtina by zase privatizovala

Tento názor pritom prevláda najmä pri starších ročníkov, keď v kategórii 55 a viac ročných získal až takmer 60-percnentú podporu.

Naopak, za predaj všetkých akcií štátu v energetických firmách je len niečo cez 6 % opýtaných, naopak mladších ročníkov a vysokoškolsky vzdelaných. Viac ako pätina opýtaných by bola za privatizáciu štátnych podielov v energetických firmách, ale iba za podmienky, že ide o stratové podniky.

Prieskum však na druhej strane ukázal aj to, že pre podobne veľkú skupinu, ako sú tí, ktorí by radi videli vlastníctvo energetických firiem späť v rukách štátu, sú otázky vlastníctva energetických firiem nepodstatné, resp. že sa o túto tému nezaujímajú.

Viac ako 35 % opýtaných sa na otázku, či má nová vláda zostávajúce štátne podiely v energetických firmách predávať, nevedelo odpovedať. Zaujímavosťou je, že podstatná časť Slovákov, ktorá sa nevedela k téme privatizácie v energetike vyjadriť, pochádza z nižších ročníkov pod 44 rokov. Naopak, pri ľuďoch starších ako 44 rokov túto odpoveď zvolilo iba niečo cez 20 % opýtaných.

Graf: Nové vedenie Ministerstva hospodárstva SR plánuje privatizovať štátne podiely v energetických firmách, ktoré nie sú prirodzenými monopolmi. Ako sa pozeráte na možnú privatizáciu podielov štátu v energetických firmách?

Nielsen Admosphere Omnibus 05/2020 / vEnergetike.sk

Je o čom diskutovať

Aj úvahy o možnej privatizácii štátnych podielov v energofirmách budú pritom témou diskusie na online konferencii Smart NRG Forum, ktorá sa uskutoční v stredu 24. júna.

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek totiž na nej bude hovoriť aj o krokoch, ktoré nový vládny kabinet chystá v oblasti energetiky. Témou diskusie však bude aj to, ako energetické firmy reagujú na pandémiu nového koronavírusu a ako táto situácia ovplyvnila energetický trh ako celok.

Záštitu nad prvou online konferenciou venovanou energetike na Slovensku pritom prevzalo Ministerstvo hospodárstva SR. Šéf rezortu Richard Sulík ocenil najmä inovatívny prístup organizátorov ako aj atraktívne zvolené témy.

„Oceňujem iniciatívu pripraviť podujatie v novom formáte a viesť odbornú diskusiu online prostredníctvom nových technologických riešení vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu. Hlavné témy konferencie, programové vyhlásenie vlády v sektore energetiky a reakcia energetických firiem na výzvy spojené s koronakrízou, sú zvolené nanajvýš aktuálne,“ uviedol Richard Sulík v liste adresovanom organizátorom.

Smartnrgforum_ok_1500x600px fin 1 1.jpg

Detailnejšie informácie o programe a registrácií na online konferencii Smart NRG Forum nájdete na stránke

smartenergyforum.venergetike.sk

1. online energetická konferencia

Konferenciu organizuje portál vEnergetike.sk v spolupráci s Inštitútom pre energetickú bezpečnosť. Cieľom organizátorov je pritom vytvoriť podujatie pre odbornú ale aj laickú verejnosť, ktorú zaujíma budúcnosť energetiky na Slovensku ale aj vo svete. P

ôjde o online projekt, ktorý vznikol aj v reakcii na súčasnú pandemickú situáciu, snaží sa však zachovať všetky dôležité prvky tradičných konferencií. Veľkým benefitom pre účastníkov prvej edície je, že je kompletne zdarma. Stačí sa tak zaregistrovať a pred konferenciou každý z účastníkov dostane pripomienku, že začiatok podujatia sa blíži.

Na prvej edícii konferencie pritom vystúpia renomovaní rečníci. Vízie novej vlády bude prezentovať štátny tajomník Karol Galek, za energetické firmy vystúpia predseda predstavenstva SPP-Distribúcia František Čupr, predseda predstavenstva VSD Radoslav Haluška, predseda predstavenstva ZSE-Energia Juraj Krajcár a riaditeľ divízie obchod v spoločnosti VSE Miroslav Kulla. Svoje názory na aktuálnu situáciu v energetike prinesie aj Pavol Poláček, advokát a partner kancelárie Poláček & Partners, ktorá sa špecializuje aj na sektor energetiky. Partnermi podujatia sú ZSE, VSE, SPP a Nielsen Admosphere.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe František ČuprJaroslav HaluškaJuraj KrajcárKarol GalekMiroslav KullaPavol PoláčekRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRNielsen AdmospherePoláček a PartnersSPP - distribúciaSPP Slovenský plynárenský priemyselVSD Východoslovenská distribučnáVSE Východoslovenská energetikaZSE EnergiaZSE Západoslovenská energetika