Slovenská firma Nafta sa udomácňuje na Ukrajine

Nafta, a.s.
Foto: zahor-.sk

Spoločnosť Nafta, ktorá na Slovensku prevádzkuje plynové zásobníky a venuje sa prieskumu a ťažbe uhľovodíkov, pokračuje v expanzii na Ukrajine. Prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Nafta RV LLC sa zapojila do tendra o Vatazhkivsku licenciu. „So svojou ponukou v aukcii sme uspeli a získali nárok na licenciu Vantazhkivske neďaleko mesta Poltava,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa spoločnosti Nafta Martina Štecová. Po splnení všetkých podmienok a ďalších formálnych krokov nadobudne slovenský líder v prieskume a ťažbe uhľovodíkov povolenie na prieskum a vývoj spomínaného plynového a ropného poľa na dvadsať rokov.

Porazili konkurenta

Podľa údajov z ukrajinskej štátnej aukčnej platformy ProZorro ponúkla spoločnosť Nafta za prieskum spomínaného plynového a ropného ukrajinského poľa 6,846 milióna ukrajinských hrivien, čo v prepočte predstavuje takmer 250 tisíc eur. Jej konkurent v aukcii, spoločnosť Optima Resource, ponúkla necelých 6,8 milióna hrivien. Podľa údajov z dokumentácie k aukcii sa pritom zásoby plynu na poli Vantazhkivske odhadujú na vyše tri miliardy metrov kubických. Odporúčajú sa pritom vykonať minimálne dva prieskumné vrty do hĺbky až zhruba šesť tisíc metrov.

Na Ukrajine už tri roky

Spoločnosť Nafta začala v tomto roku spolu s firmou Cub Energy Inc. realizovať prvý z troch naplánovaných prieskumných vrtov pri Užhorode. Hĺbka všetkých troch vrtov bude v rozmedzí 1 500 až 1 900 metrov. V rámci licencie Užhorod spomínané spoločnosti zrealizovali 3D seizmický prieskum na ploche 118 kilometrov štvorcových.

Spoločnosť Cub Energy Inc. získala dvadsaťročnú ťažobnú licenciu Užhorod s rozlohou približne 300 kilometrov štvorcových. Nafta prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Nafta International B.V., vstúpila na ukrajinský trh pred troma rokmi po získaní 50 % v licencii Užhorod. Odvtedy partneri pracujú na spoločnom projekte zameranom na prieskum Užhorodskej licencie na západnej Ukrajine. Užhorodská licencia je geologickým pokračovaním vysoko preskúmaných oblastí na východe Slovenska a kopíruje trend objavených ložísk na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Štecová
Firmy a inštitúcie Nafta