Slovenské čerpačky by ceny benzínov a nafty meniť nemali

Tankovanie
Foto: ilustračné, Thinkstock

Na slovenských čerpacích staniciach motoristov nečaká žiadna výrazná zmena. „Predpokladáme, že ceny na pumpách sa počas budúceho týždňa nezmenia,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Lucia Dovalová, ktorá to predpokladá na základe vývoja svetových cien ropy Brent. Tá sa tento týždeň pohybovala nad hranicou 62 dolárov za barel. Podľa analytičky viaceré protichodné faktory tlačia na ceny na ropnom trhu oboma smermi.

Trumpove slová

„Výraznejším ziskom čierneho zlata bránili Trumpove slová o tom, že jednania s Čínou sú pomalé a neplánuje odstrániť všetky clá, akoby si priala Čína. Taktiež sa blíži zasadnutie kartelu OPEC+ vo Viedni, kde sa rozhodne o tom, či dôjde k predĺženiu ťažobných kvót, respektíve aj k ich sprísneniu. Pokles zásob surovej ropy v USA hral v prospech ceny ropy. Šéf OPECu Barkind upozornil na výrazne spomaľujúci rast americkej produkcie, čo by mohlo zmeniť stratégiu kartelu OPEC. Zverejnený bol tento týždeň aj report kartelu OPEC, kde došlo k zníženiu odhadu dopytu po rope v budúcom roku. No na druhej strane rekordný rast americkej produkcie bridlicovej ropy tlačil jej cenu nadol,“ okomentovala vývoj svetových cien ropy Dovalová.

Stále lacnejšie ako vlani

Priemerné ceny pohonných látok v minulom týždni (45. týždeň), v porovnaní s tým predchádzajúcim týždňom, sa zvýšili, no iba veľmi mierne. „Dá sa povedať, že stagnovali,“ povedala Dovalová. Cena 95-oktánového benzínu vzrástla o 0,2 %. Cena nafty a 98-oktánového benzínu išla nahor miernejšie, a to o 0,1 %. Ako informoval Štatistický úrad SR, motoristi tak mohli na slovenských čerpačkách natankovať 95-oktánový benzín v priemere za 1,317 eur za liter, 98-oktánový benzín za 1,507 eur za liter a motorovú naftu za 1,243 eur za liter. Motoristi taktiež mohli natankovať aj LPG za 0.578 eur za liter a CNG za 1,198 eur za kilogram.

„V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška tankujeme 95-oktánový benzín lacnejšie o 2,8 %, 98 oktánový o 3 % a za naftu platíme o 5,2 % menej. V porovnaní s úvodom tohto roka, keď boli ceny najnižšie, nás ale 95-oktánový benzín vychádza zhruba o 7 % drahšie,“ konštatovala Dovalová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Dovalová
Firmy a inštitúcie Poštová bankaŠÚ Štatistický úrad SR