Slovenské domácnosti s nízkym príjmom sa dočkajú pomoci, štát chystá novú koncepciu energetickej chudoby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Chudoba, energia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko by malo vyriešiť problém s energetickou chudobou v novom regulačnom období. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v spolupráci s ministerstvami hospodárstva, financií a práce a sociálnych vecí v súčasnosti vypracováva na regulačné obdobie od 2023 do 2027 koncepciu na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby.

„Predpokladáme, že nové regulačné obdobie prinesie aj pokrok pri definovaní, riešení a snahe odstraňovania energetickej chudoby,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Návrh novej koncepcie

Nová koncepcia energetickej chudoby by mala obsahovať podmienky a pravidlá, ktoré umožnia presne definovať energeticky chudobnú domácnosť, systém sociálnej pomoci energeticky chudobným domácnostiam a systém finančnej podpory na opatrenia znižovania spotreby energií.

„Predpokladáme, že po prijatí nového regulačného obdobia predložíme vláde aj návrh novej koncepcie na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby,“ doplnil Igaz.

Sľuby od predošlých vlád

Aj keď sa energetická chudoba na Slovensku už rieši niekoľko rokov, minimálne dve predchádzajúce vlády sľubovali tým najzraniteľnejším, že systém nastavia tak, aby nezostali bez dodávok tepla či elektriny. Kompetentné štátne orgány sa však nevedeli dohodnúť ako definovať energetickú chudobu, či ako ju konkrétne riešiť.

Ostatnú verziu koncepcie energetickej chudoby predložilo bývalé vedenie regulačného úradu vláde koncom januára 2020. Predchádzajúca vláda ju už neprerokovala, keďže jej končilo volebné obdobie.

Viac ako 100 pripomienok

Návrh naznačoval možnosti riešenia problematiky z celoštátnej úrovne a možnosti vyplývajúce z kompetencií úradu a ostatných orgánov štátnej správy.

„Kompetencie úradu však nezahŕňajú celý rozsah problematiky energetickej chudoby, ako napríklad sociálne politiky alebo zlepšovanie energetickej účinnosti v oblasti bývania,“ podotkol Igaz. K spomínanej koncepcii bolo vznesených 156 pripomienok, z toho 92 zásadných.

Odborná diskusia

URSO sa v súčasnosti v spolupráci nielen so štátnymi orgánmi, ale aj vedeckými inštitúciami a občianskymi združeniami, snaží zahrnúť do novej pripravovanej koncepcie také opatrenia, ktoré by reflektovali situáciu na Slovensku, v a vo svete vôbec.

„Momentálne rozbiehame odbornú diskusiu, v závere ktorej by malo byť ucelené a systémové riešenie tohto sociálneho problému,“ konštatoval Igaz.

Priorita v Európe

Súčasná situácia vo svete, ale aj v Európskej únii naznačuje, že otázka energetickej chudoby sa stáva prioritou rokovania európskych inštitúcii a európskych vlád. Podľa Európskej komisie je týmto stavom v Únii postihnutých viac ako 50 miliónov domácností.

„Európska únia musí preto vyvíjať aktivity na určenie spoločných pravidiel tak, aby všetky členské štáty postupovali pri riešení energetickej chudoby podľa jednotných pravidiel a nedochádzalo k ich zneužívaniu,“ uzavrel Igaz.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMF Ministerstvo financií SRMH Ministerstvo hospodárstva SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRÚrad pre reguláciu sieťových odvetvíVláda SR