Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň Gabčíkov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pohľad na pravú a ľavú plavebnú komoru Vodného diela Gabčíkovo. SITA
22. 12. 2014 15:33 Aktuality od Slovenské elektrárneSITA

Slovenské elektrárne obvinenia v kauze Gabčíkovo odmietajú

Slovenské elektrárne odmietajú všetky dôvody, pre ktoré sa štát rozhodol vypovedať zmluvu o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

1. Spoločnosť Slovenské elektrárne (SE) poskytovala všetky informácie.

* Pravidelne poskytujeme informácie pre ročné vysporiadanie stanovené zmluvou, vrátane iných dodatočne požadovaných informácií.

* Dôveryhodnosť informácií overujú dve nezávislé audítorské spoločnosti. (Audítor SE aj Audítor dohodnutý s Vodohospodárskou výstavbou (VV) majú plný prístup k dátam SE.)

* Rozsah informácií bol priamo definovaný zmluvou a rešpektuje ochranu obchodného tajomstva a hospodársku súťaž.

2. Potvrdenie generálnych opráv o dva roky skôr

* Dosiahli sme excelentné prevádzkové výsledky, napr. vďaka klesajúcemu trendu v objemoch nevyužitej vody počas plánovaných odstávok vďaka optimalizácii odstávok v závislosti od prietoku v profile Devín na úroveň 0,48%, ako ak nulovej úrovni jalového prietoku, čo znamená takmer žiadne straty na výrobe z dôvodu porúch strojov, pričom splnenie najvyšších štandardov bezpečnosti svedčia o dobrom riadení, dobrom stave a starostlivosti o zariadenia na Vodnej elektrárni Gabčíkovo (VEG), ako aj o správne naplánovaných generálnych opravách.

* Generálne opravy schválené valným zhromaždením spoločnosti SE, a.s. dňa 21.11.2014 sa budú realizovať o dva roky skôr, ako bolo pôvodne dohodnuté. Predchádzajúce dohody sú zaznamenané v zápisniciach, ktoré chceme zverejniť.

* Od roku 2006 Slovenské elektrárne nezaznamenali žiadne reklamácie z dôvodu technických nedostatkov v oblasti prevádzky a údržby. Úspešné zvládnutie záplav v roku 2013 na VEG, ako aj skutočnosť, že od roku 2006 sme nezaznamenali žiadne reklamácie z dôvodu technických nedostatkov v oblasti prevádzky a údržby sú najlepším dôkazom toho, že spoločnosť SE, a.s. v plnom rozsahu plnila svoje povinnosti v oblasti prevádzky, údržby a opráv na VE Gabčíkovo, realizuje pokrokový plán údržby a prevádzkuje elektráreň v súlade s najlepšou praxou v oblasti VE.

3. Platby uhrádzame, avšak spochybnili sme platby vyplatené zo strany SE. voči VV, ale nepripísané spoločnosti Slovenský vodohospodársky podnik (SVP)

* Počas celého obdobia Slovenské elektrárne dodržiavali dohodu, plnili dané povinnosti a platili zmluvne stanovené platby vlastníkovi elektrárne v plnom rozsahu

* Po mnohých žiadostiach o vysvetlenie legitímnosti platieb pre Slovenský vodohospodársky podnik sme požiadali o potvrdenie legitímnosti nároku VV na tieto platby súdnou cestou.

4. Stanovisko SE k trestnému oznámeniu štátneho podniku Vodohospodárska výstavba:

* Obvinenie štátneho podniku Vodohospodárska Výstavba uvedené v trestnom oznámení je nepodložené a nepravdivé. Slovenské elektrárne vždy dodržiavali platné zmluvy a uhrádzali v plnej výške a včas uvedené platby. Po mnohých žiadostiach o vysvetlenie legitímnosti platieb pre Slovenský vodohospodársky podnik sme požiadali o potvrdenie legitímnosti nároku VV súdnou cestou. V opačnom prípade si Slovenské elektrárne nárokujú vrátenie platieb. Myslime si, že ide o neopodstatnené konanie s cieľom odvrátiť pozornosť od podstaty problému, ktorý vznikol vypovedaním zmluvy o prevádzke vodnej elektrárne Gabčíkovo bez udania dôvodov.

5. 800 tisíc alebo výpočet konsolidovaných tržieb za rok 2010

Na otázku výpočtu konsolidovaných tržieb sme upozornili sami už roku 2010 a dokonca Vodohospodárskej výstavbe navrhli metodiku riešenia, na ktorý protistrana nereagovala, čím neumožnila vyplatenie vyšších tržieb. Slovenské elektrárne už v roku 2010 a 2011 z vlastnej iniciatívy navrhovali zmenu metodiky výpočtu tržieb, výsledkom ktorej malo byť vyplatenie sumy veľmi blízkej sume neskôr navrhnutej výpočtom audítora. Nami navrhovanú metodiku

potvrdili aj všetky následné audity. Dôkaz o ústretovosti a maximálnej snahe riešiť túto otázku poskytujú aj verejne prístupné zmluvy o auditoch medzi Slovenskými elektrárňami, Vodohospodárskou výstavbou a Deloitte audit, s.r.o. Audity sme vždy v plnej miere rešpektovali.

Zmluvy medzi VV, SE a Deloitte Audit s.r.o. o poskytnutí odborných služieb sú zverejnené na verejne prístupnom Centrálnom registri zmlúv tu:

http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=603&doc=1182092&text=1

http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=603&doc=563246&text=1.

Odporúčané články

Podarí sa elektrárňam odtajniť v kauze Gabčíkovo dokumenty? Podvádzalo sa v Gabčíkove? Štátny podnik tvrdí, že áno.

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Bol to nervózny deň, hodnotí Peter Sagan 10. etapu Tour de France 2019 Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X