Slovenské elektrárne s nárastom zisku a vyrobili najviac elektriny od roku 2017

Slovenské elektrárne
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Slovenské elektrárne (SE) vykázali v minulom roku konsolidovaný hospodársky výsledok pred započítaním výsledku z finančných operácií, zdanenia, odpisov, amortizácie a zníženia hodnoty (EBITDA) vo výške 424 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o takmer 17 %.

Oživený trh s elektrinou

Ako uviedol vo výročnej správe generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, medziročnú zmenu priaznivo ovplyvňoval najmä vývoj cien elektriny ovplyvnený cenami podkladových komodít.

„Oživil sa oproti roku 2020 trh s elektrinou. Medziročné zmeny priaznivo ovplyvňovali aj naše aktívne obchodovanie, ako aj pretrvávajúce úsilie o optimalizáciu a efektívnosť nákladov,“ dodal Strýček. Čistý zisk slovenského dominantného výrobcu elektriny za minulý rok stúpol na 85 miliónov eur z úrovne 60 miliónov eur dosiahnutej v roku 2020.

Zisk vykázaný v roku 2021 sa navrhuje previesť na nerozdelený zisk minulých rokov a použiť v súlade so schváleným strategickým plánom spoločnosti.

Vyvážený energetický mix

Spoločnosť sa aj naďalej plne venuje udržateľnosti investičného plánu na nasledujúce roky 2022 až 2026 so zameraním sa na dokončenie blokov 3 a 4 jadrovej elektrárne Mochovce. Celkové investície v roku 2021 predstavovali 211 miliónov eur. Pre porovnanie, v roku 2020 to bolo 304 miliónov eur. Prevažná časť investícií smerovala do stavby tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach.

Slovenské elektrárne vlani vyrobili najviac elektriny od roku 2017, až 19 113 gigawatthodín. Jadrové bloky spoločne vyrobili najviac elektriny vo svojej histórii. „Vďaka vyváženému energetickému mixu, s vysokým podielom výroby elektriny z jadrových a vodných elektrární, sme dodali do siete bezmála 94 % energie bez oxidu uhličitého,“ dodal Strýček.

Dodávka z vodných elektrární bola podľa neho medziročne nižšia, ale podľa plánu, pretože z pohľadu vodnatosti išlo o priemerných dvanásť mesiacov. „Prečerpávacie elektrárne ťažili z extrémnych cenových výkyvov a ich využitie oproti roku 2020 stúplo,“ doplnil Strýček.

Rast cien emisných povoleniek

Elektrárne Nováky, ktoré musia vykupovať domáce hnedé uhlie a elektrinu vyrábať a dodávať v rámci tzv. všeobecného hospodárskeho záujmu. Pre COVID-19 sa trápili s dodávkami hnedého uhlia, výrobu vo Vojanoch podľa Strýčka ovplyvnil extrémny rast cien emisných povoleniek a pomalší prechod na tuhé druhotné palivo.

Hlavnou činnosťou spoločnosti Slovenské elektrárne je výroba a predaj elektrickej energie. Spoločnosť je najväčším výrobcom elektrickej energie na Slovensku a jedným z najväčších v strednej Európe. Okrem toho vyrába a predáva teplo a poskytuje podporné služby pre elektrizačnú sústavu. Slovenské elektrárne prevádzkujú 31 vodných, dve jadrové, dve tepelné a dve fotovoltické elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 4 143,8 megawattov.

Spoločnosť mala ku koncu vlaňajška dvoch akcionárov. Majoritným akcionárom je spoločnosť Slovak Power Holding B.V. (SPH), vlastniaca podiel vo výške 66 %. V SPH vlastnila 50 % podiel na základnom imaní spoločnosť EP Slovakia B.V. (dcérska spoločnosť skupiny Energetický a průmyslový holding ) a zvyšných 50 % patrilo spoločnosti Enel Produzione S.p.A (dcérska spoločnosť skupiny Enel). Minoritným akcionárom spoločnosti s podielom 34 % bola Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo hospodárstva SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Strýček
Firmy a inštitúcie Elektrárne NovákySE Slovenské elektrárne