Na treťom bloku Atómovej elektrárne Mochovce už Slovenské elektrárne zmontovali reaktor, začína sa ďalšia fáza

Slovenské elektrárne, Mochovce
Jadrová elektráreň Mochove. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Slovenské elektrárne ukončili na treťom jadrovom bloku Atómovej elektrárne Mochovce montáž reaktora. V súčasnosti nastupuje fáza predkritických testov. Slovenský dominantný výrobca elektriny postupuje s uvádzaním nového jadrového bloku podľa harmonogramu.

„Po uzatvorení a utesnení reaktorovej nádoby sme primárny okruh natlakovali na 0,5 MPa a celý odvzdušnili. V rámci odvzdušňovania sme vykonali aj prvú obhliadku celistvosti hranice primárneho okruhu. Nasledovala tlaková skúška na 2,5 MPa, čo je prvá možnosť kontroly primárneho okruhu pri vyššom tlaku, no zároveň posledná možnosť na kontrolu jeho tesnosti za studena,“ uviedol manažér riadenia prevádzky 3. a 4. bloku Mochoviec Marek Podolec.

Príprava na skúšky

Ďalšie tlakové skúšky pri vyšších tlakoch budú Slovenské elektrárne robiť až po nahriatí primárneho okruhu nad takzvanú teplotu krehkého lomu.

Zároveň sa elektrárne pripravujú na skúšku hermetických priestorov kontejnmentu – železobetónovej obálky primárneho, jadrového okruhu elektrárne.

Ďalší míľnik

Slovenské elektrárne sa chystajú na pevnostnú tlakovú skúšku primárneho okruhu tretieho bloku za horúca.

Slovenské elektrárne odštartovali uvádzanie tretieho mochovského bloku do prevádzky 9. septembra, kedy začali zavážať jadrové palivo. Po ukončení zavážky, 12. septembra, pristúpili k montáži reaktora, ktorá sa skončila 20. septembra.

Ďalším míľnikom sú tesnostné a pevnostné testy reaktora a hermetickej zóny, dosiahnutie kritického stavu a testy fyzikálneho spúšťania. Všetky tieto kroky sú súčasťou tzv. fyzikálneho spúšťania, ktoré trvá približne šesť týždňov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Podolec
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceSE Slovenské elektrárne