Slovenskí motoristi sa nedostatku AdBlue obávať nemusia, Sulík zakročil a v rukáve má ďalšie eso

Benzínka, čerpacia stanica, tankovanie, benzín, nafta
Minister hospodárstva vydal pokyn pre Správu štátnych hmotných rezerv SR, aby nakúpila pol milióna litrov AdBlue pre potreby štátu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenskí motoristi sa podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka nemusia obávať nedostatku AdBlue. Ide o látku, ktorá sa využíva pri úprave výfukových plynov naftových motorov. Jej najväčším európskym výrobcom je pritom šalianske Duslo, ktoré iba minulý týždeň ohlásilo obmedzovanie výroby ako dôsledok vysokých cien plynu.

„Momentálne nemám najmenší dôvod si myslieť, že toho AdBlue pre vlastnú spotrebu bude málo,“ uviedol minister po stredajšom rokovaní vlády. Ako dodal, v tejto súvislosti podnikol dva zásadné kroky.

Štátnym rezervám nariadil jeho kúpu

Jednak vydal pokyn pre Správu štátnych hmotných rezerv SR, aby nakúpila priamo od Dusla pol milióna litrov tejto látky pre potreby štátu. To by malo vystačiť na niekoľko mesiacov.

Zároveň Sulík rokoval s predstaviteľmi šalianskej fabriky a dohodli sa, že nebudú predávať AdBlue rôznym priekupníkom prevažne zo zahraničia, aby jej mali dostatok domáci motoristi pre vlastnú spotrebu.

Vývoz AdBlue možno zakázať

Látka totiž chýba v celej Európe. „Podnikol som kroky, ktoré som považoval za potrebné. V tomto momente to považujem za dostatočné,“ zhrnul minister.

Sulík priznal, že aktuálne nikto nevie, ako sa situácia vyvinie ďalej a čo bude o niekoľko mesiacov. Podľa jeho slov má ešte v rukách „atómovú zbraň“, a to všeobecný hospodársky záujem, v rámci ktorého vie zakázať vývoz AdBlue zo Slovenska. „Ale tak ďaleko nechceme ísť,“ uzavrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie Duslo ŠaľaMH Ministerstvo hospodárstva SRŠHR Štátne hmotné rezervy