Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vedenie elektrické elektrina
Ilustračné foto pixabay.com
21. 06. 2019 10:33 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko a Česko spojí nová inteligentná elektrická sieť

Slovensko-český energetický projekt ACON dostal historicky najvyšší grant od EÚ.

Historicky najvyšší grant EÚ dostal slovensko-český energetický projekt ACON. Spoločnosti Západoslovenská distribučná (ZDS) a E.ON Distribuce získali od Európskej komisie kofinancovanie vo výške 91,2 mil. eur na medzinárodný projekt inteligentnej sústavy ACON Smart Grids. Cieľom projektu je modernizácia a zvýšenie efektívnosti distribučnej sústavy. „Projekt môže poslúžiť ako ukážkový príklad prepojenia inteligentných technológií s novými komunikačnými prvkami,“ povedal minister hospodárstva SR Peter Žiga v piatok na tlačovej konferencii. Minister priemyslu a obchodu ČR Karel Havlíček v piatok spolu so slovenským ministrom hospodárstva podpísali vyhlásenie o podpore projektu ACON.

Celková hodnota projektu ACON je 182 mil. eur. Spolufinancovanie z európskych zdrojov tak dosiahne asi 50 % z hodnoty projektu a náklady každého z partnerov projektu predstavujú približne 50 %. Začiatok výstavby sa predpokladá v druhej polovici tohto roka.

„Zvýšený zákaznícky komfort pocíti v horizonte nasledujúcich šiestich rokov vyše 190 000 našich zákazníkov, predovšetkým v okresoch Malacky, Senica, Myjava, Skalica, Trenčín a Nové Mesto nad Váhom,“ uviedol predseda predstavenstva Západoslovenskej energetiky (ZSE) Jochen Kley. Využitie smart prvkov podľa neho umožní lepší monitoring a riadenie celej sústavy prispeje k jednoduchšej identifikácii potenciálnych porúch v sieti.

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič informoval, že ACON je prvý medzinárodný projekt distribučných spoločností v regióne strednej a východnej Európy, ktorý uspel medzi európskymi projektmi spoločného záujmu. „Uľahčí zapojenie miestnych obnoviteľných zdrojov, elektromobilov a batérií pre skladovanie energie,“ vysvetlil. Projekty spoločného záujmu predstavujú cezhraničné energetické infraštruktúrne projekty EÚ, ktoré sú nevyhnutné na vytvorenie jednotného energetického trhu, cieľom je aj dosiahnutie dostupnej, bezpečnej a obnoviteľnej energie.

Podľa Karla Havlíčka bude energetická sieť v budúcnosti vystavená veľkým výzvam, napríklad v podobe nástupu nových zdrojov založených práve na smart technológiách. „Inteligentné siete tak zohrajú dôležitú úlohu pri zvyšovaní energetickej nezávislosti obyvateľov aj v podpore konkurencieschopnosti priemyslu,“ konštatoval.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) Slovenský InoBat spolu s ČEZom preskúmajú skladovanie energie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X