Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto. SEPS
29. 08. 2013 17:09 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko a Rumunsko onedlho spoja denné trhy s elektrinou

Slovensko, Česká republika a Maďarsko by už mali onedlho spojiť svoje denné trhy s elektrinou aj s Rumunskom. Ako informoval slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, k projektu Market Coupling sa malo podľa pôvodného návrhu pripojiť spolu s Rumunskom aj Poľsko. „Spoločným názorom zúčastnených strán je, že pripojenie poľského trhu s elektrinou bude realizované neskôr v rámci iniciatívy Central East Europe Flow-Based Market Coupling,“ uviedla Slovenská elektrizačná prenosová sústava.

V rámci projektu Market Coupling bol vo všetkých menovaných krajinách vykonaný verejný prieskum, ktorého cieľom bolo získať spätnú väzbu od spoločností pôsobiacich na národných trhoch s elektrinou. „Na základe analýzy výsledkov prieskumu dospeli národné regulačné úrady k záveru, že neexistuje spoločný názor medzi účastníkmi trhu s elektrinou vo všetkých dotknutých trhoch, týkajúci sa navrhovaných scenárov pre prepojenie piatich trhov. Z uvedeného dôvodu národné regulačné úrady rozhodli o pripojení Poľska až v nasledujúcom kroku,“ dodal slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

Projekt Market Coupling je výhodný najmä pre účastníkov trhu s elektrinou. Prispieva k vyššej likvidite trhu s elektrinou. Obchodníkom s elektrinou by mala vďaka tomuto projektu odpadnúť potreba rezervovať si a nakupovať cezhraničné prenosové kapacity medzi krajinami. Medzi Slovenskom a Českom funguje Market Coupling už od roku 2009, Maďarsko sa pripojilo v minulom roku. Organizátormi projektu sú prevádzkovatelia prenosových sústav a energetické regulačné úrady v jednotlivých krajinách.

Odporúčané články

Do projektu spájania trhov s elektrinou vstúpia nové štáty SEPS rokuje s Maďarmi o budovaní nových vedení

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X