Slovensko bude v Spojenom ústave jadrových výskumov v ruskom Dubne zastupovať Šimkovic

Spojený ústav jadrových výskumov
Budova Spojeného ústavu jadrových výskumov (SÚJV) Foto: www.facebook.com

Slovensko bude v Spojenom ústave jadrových výskumov (SÚJV) v ruskom Dubne zastupovať vedec Fedor Šimkovic. Vyplýva to z návrhu na odvolanie a vymenovanie splnomocnenca vlády SR v SÚJV v Dubne, ktorý na stredajšom rokovaní schválili ministri.

Šimkovic na poste nahradí Stanislava Dubničku, ktorý funkciu zastával od marca 1993. Dubničku odvolali vzhľadom na jeho pokročilý vek.

Bol hlavným vedeckým pracovníkom

Šimkovic pôsobí od roku 1984 na Katedre jadrovej fyziky a biofyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

V Laboratóriu teoretickej fyziky SÚVJ v Dubne zastával v rokoch 2008 až 2012 post zástupcu riaditeľa a následne do roku 2020 pozíciu hlavného vedeckého pracovníka.

Zároveň od roku 2013 do 2021 pracoval v Ústave experimentálnej a technickej fyziky na Českom vysokom učení technickom v Prahe ako výskumný pracovník.

Zaisťuje aj podmienky pre vedcov

Splnomocnenec SÚJV napríklad koordinuje plnenie cieľov a úloh v oblasti medzinárodnej a medzivládnej spolupráce Slovenska ako členského štátu v ústave.

Tiež zaisťuje podmienky pre slovenských vedcov na experimentoch v oblasti výskumu a vývoja jadrovej fyziky ťažkých prvkov a kvark-glónovej plazmy s medzinárodným významom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Fedor Šimkovic
Firmy a inštitúcie Spojený ústav jadrových výskumov (SÚJV)Vláda SR