Doplácame na energetickú závislosť od Ruska, Moody’s zverejnila najnovší rating Slovenska

Plynovod
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jarošík.

Ratingová agentúra Moody’s zverejnila najnovšie hodnotenie pre Slovensko. Aj napriek tomu, že náš rating zostáva na úrovni A2, agentúra nám zhoršila výhľad zo stabilného na negatívny.

Dôvodom je najmä naša vysoká energetická závislosť od Ruska. Analytici však pozitívne vnímajú snahu Slovenska tento stav zmeniť. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií SR.

Sme nad európskym priemerom

Nepredvídateľná situácia najmä pri dodávkach plynu z Ruska je najväčšou hrozbou pre našu ekonomiku. Agentúra Moody’s to pretavila aj do svojho hodnotenia. Slovensko okrem plynu a ropy dováža z Ruska aj ďalšie energetické suroviny.

Výsledkom je, že ruský dovoz tvoril v roku 2020 až 57 percent nášho energetického mixu, čo je výrazne nad európskym priemerom 24,4 percenta.

Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) navyše ťahá výrobný sektor, ktorý tvorí 22,2 percenta HDP, čo je taktiež viac ako priemer eurozóny. Aj preto je naše hospodárstvo vo vyššom riziku.

Slovensko spravilo aj pozitívne kroky

Moody’s očakáva, že reálny HDP Slovenska v tomto roku vzrastie o jedno percento a na budúci rok očakáva rast o 1,3 percenta. Pre naše verejné financie sú tak rizikom energetická kríza a s ňou spojené nižšie príjmy, vyššie výdavky a následné možné zvyšovanie dlhu. Agentúra pripomína aj štrukturálne problémy, ako je napríklad starnutie obyvateľstva.

Analytici vo svojej správe hodnotia aj pozitívne kroky Slovenska a to najmä úsilie na diverzifikáciu zdrojov energie a adekvátnu prípravu pred zimnou sezónou. Tiež vnímajú solídnu ekonomickú silu s vysokou úrovňou HDP na obyvateľa a reformné úsilie v súvislosti s plánom obnovy.

To, čo by mohlo upraviť výhľad naspäť na stabilný, je zmiernenie napätia pri téme dodávok energií alebo úspešná a najmä čo najrýchlejšia trvalo znížená energetická závislosť od Ruska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMoody's