Slovensko má zatiaľ dostatok plynu, druhý stress-test však nedopadol tak dobre ako prvý

plyn, zemný plyn
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko má zatiaľ dostatok zemného plynu. Ministerstvo hospodárstva SR však priznalo, že druhý decembrový stress-test, ktorý mal ukázať, aké rezervy plynu máme, nedopadol tak dobre ako prvý stress-test zo začiatku jesene minulého roka.

Situácia nie je podľa rezortu kritická

Rezort hospodárstva však nevníma situáciu s plynom ako kritickú, aj vzhľadom na doterajšie teplejšie počasie.

„Výsledky druhého stress-testu síce nedosahujú úroveň výsledkov prvého testu, no dôležitým faktorom je, že zimné obdobie sa zatiaľ javí ako priemerné a preto situáciu s dodávkami plynu nevnímame ako kritickú. Plynu je dostatok, situáciu stále sledujeme, aby sme sa vedeli rozhodovať vždy na základe aktuálnych informácií,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor ministerstva.

Zásoby by mali byť dostatočné

Začiatkom vlaňajšej jesene na základe výsledkov prvého stress-testu ministerstvo hospodárstva konštatovalo, že plynové rezervy pre nadchádzajúcu zimnú sezónu na Slovensku sú dostatočné. Množstvo plynu sa posudzovalo na obdobie od 1. novembra až do 31. marca.

Pri teplotne priemernej zime by sa na Slovensku spotrebovalo 3,2 miliardy metrov kubických plynu počas vykurovacieho obdobia. Pri teplotne podpriemernej zime je odhadovaná spotreba plynu 3,5 miliardy metrov kubických plynu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR