Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EÚ EK
Ilustračné foto. SITA/AP
11. 12. 2014 15:01 Aktuality od vEnergetike|.sk/SITASITA

Slovensko môže využiť na energetické projekty zdroje z únie

Slovensko sa môže uchádzať o peniaze Európskej únie na dopravné a energetické projekty z nového programu CEF (Nástroj na prepájanie Európy) v objeme takmer 30 mld. eur.

Slovensko sa môže uchádzať o peniaze Európskej únie na dopravné a energetické projekty z nového programu CEF (Nástroj na prepájanie Európy). Ten by mal na rozvoj infraštruktúry transeurópskej siete TEN-T v nasledujúcich troch rokoch poskytnúť členským štátom spolu takmer 30 mld. eur. Európska komisia medzi svojimi investičnými plánmi považuje túto oblasť za prioritnú.

V energetickej oblasti by sa z tohto balíka mohli podľa podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča podporiť napríklad technické štúdie plynovodného prepojenia Slovenska a Poľska za 4,6 mil. eur. Ďalšie peniaze by mohli ísť aj na prepojenie elektrických sústav s Maďarskom.

„Cieľom týchto projektov je, aby Európska únia mala väčšiu prepojenosť, aby sme postupne odstraňovali administratívne, ale aj technické bariéry. Aby sme k voľnému pohybu osôb, tovarov a kapitálu vedeli dodať aj voľný pohyb energií,“ priblížil Šefčovič. To je podľa neho jeden z kľúčových princípov, na ktorom by mala byť založená nová energetická únia. „Je to projekt, za ktorý zodpovedám, čo určite bude veľmi veľká výzva,“ dodal. Investície len do energetiky si podľa neho ročne vyžiadajú 200 mld. eur.

Odporúčané články

Šefčovič: Koncept energetickej únie zverejním koncom januára Šefčovič: So znižovaním emisií budeme krajinám pomáhať

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predsedníčka najvyššieho súdu dôveruje senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení strany Mariana Kotlebu Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Automobilka KIA v Žilinskom kraji neplánuje prepúšťať, ale snaží sa zlepšiť pracovné podmienky Peter „Ďuďo“ Dudák miloval more a slobodu, v Starej Tržnici sa rozlúčili so spevákom skupiny Hex Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X