Slovensko podporuje nákupom fosílnych palív z Ruska zabíjanie Ukrajincov, aktivisti oponujú žiadosti Hegera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ruský plynovod, plyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Aj keď je jasné, že nákupom fosílnych palív z Ruska Slovensko podporuje zabíjanie civilistov na Ukrajine, žiada predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) o výnimku z ropného embarga až do roku 2024.

Skonštatovali to mladí aktivisti zo študentského hnutia Z lavíc do ulíc, ktorí žiadajú embargo na fosílne palivá z Ruska bez výnimiek. O ropnom embargu bude na špeciálnom samite rokovať Európska rada 30. a 31. mája v Bruseli.

Masívne ničenie a klimatická kríza

Aktivisti oponujú žiadosti premiéra Hegera o výnimku z embarga pre Slovensko do roku 2024. „Od 24. februára poslala Európska únia Kremľu približne 60 miliárd eur. Je najvyšší čas zastaviť našu závislosť na fosílnych palivách a zdrojoch, ktoré zapríčiňujú masívne ničenie, klimatickú krízu a utrpenie miliónov ľudí,“ odkázala klimatická aktivistka Juliane Gerbel z kolektívu Z lavíc do ulíc.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zdôraznila, že uhlie, ropa a plyn vždy stáli v pozadí vojen a katastrof, od Ugandy po dnešnú vojnu na Ukrajine.

Nebude stačiť zmena dodávateľa

Klimatický aktivista Jakub Andacký upozornil, že samit lídrov krajín Európskej únie rieši prioritne ropné embargo. „Fosílny plyn je takisto jedným zo zdrojov financovania Putinovej vojny a súčasne jednou z príčin klimatickej krízy. Podobne ako na ropu, tak aj na plyn z Ruska by malo byť uvrhnuté embargo. Samotná zmena dodávateľa ale stačiť nebude. Pri oslobodzovaní sa od Putinovho režimu nemôžeme padnúť do náručia iného diktátora, ktorý sedí na zásobách fosílnych palív,“ povedal.

Mladí aktivisti sa zhodujú, že Slovensko v súčasnosti potrebuje predovšetkým investície do rozvoja obnoviteľných zdrojov energie, ako aj zníženie celkovej spotreby.

Symbolický štrajk v centre Bruselu

Slovenskí študenti sa spolu so zástupcami z viacerých krajín Európy v nedeľu o 18:30 zúčastnia aj symbolického štrajku priamo v centre Bruselu, ktorého cieľom je podporiť embargo na ropu a plyn a vyjadrenie solidarity Ukrajine.

Na podujatí potvrdili účasť aktivisti zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Slovinska, Moldavska, Chorvátska, Grécka, Rakúska, Talianska a Nemecka. Akcia je koordinovaná s ukrajinskou iniciatívou Promote Ukraine.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eduard HegerJakub AndackýJuliane GerbelVladimir Putin
Firmy a inštitúcie ER Európska radaEU Európska únia