Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Javys
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Demolácia chladiacich veží v Bohuniciach.
17. 12. 2018 10:26 Aktuality od SITA

Slovensko pokračovalo v likvidácii elektrárne V1

Slovensko vyčerpalo z fondu BIDSF na likvidáciu V1 385 miliónov eur.

Slovensko prostredníctvom svojej štátnej firmy Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) pokračovalo vo vyraďovaní dvoch jadrových blokov elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Ku koncu októbra tohto roku sme z Medzinárodného fondu na vyradenie JE Jaslovské Bohunice (BIDSF) vyčerpali na likvidáciu jadrových blokov 385 miliónov eur. „Doteraz bolo uzavretých celkom 24 grantových dohôd a na ich financovanie bolo z fondu BIDSF alokovaných 647 miliónov eur a zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) 26 miliónov eur,“ uviedlo vo svojej pravidelnej správe Ministerstvo hospodárstva SR (MH).

Spoločnosť JAVYS v rámci vyraďovania bohunických jadrových blokov v tomto roku realizovala druhú etapu. „Vykonávala aktivity na získanie povolení zo strany príslušných správnych orgánov,“ informoval rezort hospodárstva. Predmetom vyraďovania v druhej etape je vyradenie objektov vlastnej jadrovej časti elektrárne, to jest reaktora, parogenerátorov, budovy hlavného výrobného bloku, budovy pomocných prevádzok a zostávajúcich pomocných objektov, ktoré neboli vyradené v rámci prvej etapy vyraďovania. Firme JAVYS sa okrem iného v tomto roku podarilo ukončiť demoláciu chladiacich veží elektrárne V1.

Dva bloky jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach Slovensko vyraďuje na základe prístupových zmlúv po prijatí do Európskej únie. Prvý blok sa odstavil na konci roku 2006 a druhý na konci roku 2008. Vyraďovanie sa uskutočňuje v dvoch etapách s termínom ukončenia v roku 2025. V súčasnosti už prebieha druhá etapa. Celkové náklady na ukončovanie prevádzky a vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 sú vyčíslené na 1,239 miliardy eur.

Odporúčané články

Ministerstvu sa zvýšili peniaze, dá ich na likvidáciu jadra Previezli vyhorené jadrové palivo z Mochoviec do Bohuníc

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Video: V Peru našli nástenný reliéf starý tisíce rokov, možno objasní okolnosti zániku civilizácie Zatvorte hranice a prehra so Slovanom trhá srdce, písali grécke média o zápase PAOK Solún Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X