Slovensko-poľský plynovod pandémia nezastavila, termíny a rozpočet zostávajú podľa plánov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eustream
Slovensko-poľský plynovod

Výstavba slovensko-poľského plynovodu napreduje. Plány výstavby nenarušila ani pandémia COVIDu-19. „Práce napredujú na všetkých úsekoch stavby. Zvarené sú približne dve tretiny z celkovej dĺžky plynovodu a takmer polovica je už uložená v ryhe,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca spoločnosti Eustream Pavol Kubík. Slovenský prepravca zemného plynu tak naďalej počíta so začatím komerčnej prevádzky plynovodu v roku 2022. Firma Eustream naďalej ráta aj s plánovaným rozpočtom na výstavbu vo výške 138 miliónov eur (na slovenskú časť plynovodu).

Zavreté hranice

Koronakríza spôsobila na jar krátkodobé komplikácie pri výstavbe spomínaného plynovodu. Pre zavreté hranice sa totiž sťažilo cestovanie pracovníkov zo zahraničia. „Túto situáciu sa podarilo relatívne rýchlo vyriešiť v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR prostredníctvom výnimiek z opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR,“ konštatoval Kubík.

Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko tvorí kľúčovú časť prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení v strednej a východnej Európe (NSI East Gas), ktorá prispeje k posilneniu bezpečnosti dodávok v regióne a k integrácii plynárenských trhov. Nový 165-kilometrový plynovod umožní vďaka vytvoreniu doposiaľ chýbajúceho prepojenia medzi poľskou a slovenskou prepravnou sieťou vyššiu diverzifikáciu zdrojov zemného plynu v regióne. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne.

Prístup k LNG terminálom

Vďaka novému prepojeniu získajú krajiny strednej a východnej Európy priamy prístup k viacerým zdrojom zemného plynu zo severu, vrátane plne funkčných LNG terminálov v Baltskom mori a z Nórska, ako aj z juhu cez slovensko-maďarské prepojenie a plánovaný plynovod Eastring. Projekt takisto prispeje v tomto regióne k zvýšeniu likvidity na trhu so zemným plynom a tiež k posilneniu solidarity medzi oboma krajinami.

Projekt získal grant Európskej únie na realizáciu vo výške 55 miliónov eur (SK časť) a úver od Európskej investičnej banky vo výške 70 miliónov eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Kubík
Firmy a inštitúcie Eustream