Slovensko si neuplatní predkupné právo na nákup akcií VSE Holding, zinkasuje za to 35 mil. eur

ENERGETIKA: Memorandum po úspešných rokovaniach
Sprava: Minister hospodárstva SR Richard Sulík, štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek a predseda predstavenstva energetickej spoločnosti E.ON Slovensko Markus Kaune počas tlačovej konferencie pri príležitosti podpisu memoranda po úspešných rokovaniach so zahraničnou energetickou spoločnosťou E.ON. Bratislava, 30. júl 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 30. júla o 15:47

Slovensko si neuplatní predkupné právo na nákup 49 percent akcií spoločnosti Východoslovenská energetika (VSE) Holding, a.s. Tie plánuje kúpiť koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. E.ON už na Slovensku vlastní 49 percent akcií v Západoslovenskej energetike (ZSE), a.s. Štát za neuplatnenie predkupného práva zinkasuje od koncernu 35 mil. eur. Vo štvrtok o tom informoval vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. „Sme sa snažili niečo vyjednať a nie je to málo. Za neuplatnenie svojho predkupného práva dostane Slovensko celkovom slušnú sumu,“ skonštatoval minister. Obe strany zároveň vo štvrtok podpísali memorandum.

Ako doplnil Sulík, rokovania neboli jednoduché, no označil ich za korektné. Okrem spomínanej sumy získa Slovensko podľa neho aj ďalšie výhody. Okrem iného mu ostane zachované predkupné právo, ak by v budúcnosti prišlo k opätovnému predaju podielov. „Tých 35 mil. eur, ktoré sme vyrokovali, v budúcnosti môžeme využiť napríklad na kúpu paroplynovej elektrárne Malženice, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou pre stabilizáciou našej elektrizačnej sústavy,“ priblížil štátny tajomník Karol Galek. Predkupné právo bude v tomto prípade na základe memoranda trvať tri roky.

Investície by mali dosiahnuť miliardu eur

S nemeckým koncernom sa štát dohodol aj na budúcich investíciách, a to najmä do rozvoja distribučnej infraštruktúry s dôrazom aj na obnoviteľné zdroje. To môže podľa štátneho tajomníka Slovensku pomôcť pri plnení jeho národných environmentálnych cieľov. „E.ON sa zaviazal, že zabezpečí, aby obe spoločnosti preinvestovali v Slovenskej republike počas ďalších piatich rokov, teda od roku 2021 do roku 2025 najmenej 1 miliardu eur práve v nadväznosti na posilnenie distribučnej sústavy,“ dodal Galek. Koncern sa taktiež zaviazal udržať v podniku zamestnanosť.

Predseda predstavenstva E.ON Markus Kaune označil podpis memoranda za prvý krok vo formálnom procese, ktorého ukončenie očakáva do konca tretieho štvrťroka tohto roka. Nadobudnutie podielu vo VSE Holding je podľa neho súčasťou väčšieho medzinárodného projektu. Kúpnu cenu preto konkretizovať nechcel. Minister Sulík doplnil, že obe strany si neželali zverejniť jej výšku, naznačil ale, že bola obrovská a v prípade záujmu Slovenska by išla kompletne na dlh, čo si v aktuálnej situácii nemôžeme dovoliť.

Podiely rozdelila privatizácia

Distribúcia elektrickej energie je na Slovensku rozdelená do troch závodov, a to ZSE, SSE a VSE. Všetky tri sa v minulosti sprivatizovali a 49 percent ich akcií prešlo na zahraničných vlastníkov. V prípade prvej firmy na nemecký E.ON, pri druhej na francúzskych vlastníkov a neskôr na Energetický a průmyslový holding a tretia do rúk nemeckej RWE. Slovensko pritom pri predaji získalo predkupné právo. V prípade stredoslovenskej firmy pritom už štát svoje predkupné právo nevyužil, no ako zdôraznil minister, v danom prípade štát nevyrokoval nič. „Slovensko si teda neuplatnilo predkupné právo a ani inak nič nezískalo,“ pripomenul.

Exminister hovorí o chybe

Podľa bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu Slovensko podpisom memoranda stratilo významnú šancu konečne napraviť nevýhodnú privatizáciu Dzurindovej vlády a získať manažérsku kontrolu v monopolnej spoločnosti pre distribúciu elektriny na východnom Slovensku. „Neuplatnením predkupného práva štát prišiel o neopakovateľnú príležitosť, a je to vážna chyba!“ reagoval pre agentúru SITA. Pri riadení spoločnosti a strategických rozhodnutiach zostane podľa neho štát zasa len obyčajný štatista. „Ako minister hospodárstva by som takýto postup rozhodne neschvaľoval a práve preto zrejme čakal investor s rokovaniami až na novú vládu,“ uzavrel Žiga.

Fico: je to vlastizrada

Odmietnutie predkupného práva kritizuje aj bývalý premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Podľa neho Slovensko týmto krokom nevyužilo historickú možnosť. Všetky tri distribučné spoločnosti označil za „zlaté vajcia“ a rozhodnutie ministra hospodárstva Richarda Sulíka sa ekonomickú vlastizradu. Šéfovi najsilnejšej opozičnej strany pritom najviac prekáža skutočnosť, že spoločnosť E.ON získa dvojtretinovú kontrolu nad distribúciou elektrickej energie na Slovensku. „Páni z Nemecka si sadnú a majú totálnu kontrolu nad distribúciou elektrickej energie na Slovensku. Je to mimoriadne nebezpečné,“ myslí si Fico.

Ten zároveň požiadal vedenie rezortu hospodárstva, aby zverejnilo rozdiel medzi kúpnou cenou 49 percent akcií VSE v období privatizácie a aktuálnou cenou, za ktorú ju od RWE získa E.ON, ako aj výšku dividend, ktoré si akcionári počas jednotlivých rokov vyplatili. Zaujímal sa taktiež, prečo o takej závažnej téme nerokovala vláda a aký je postoj ostatných koaličných strán k postupu Richarda Sulíka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie RWE Gas SlovenskoSSE Stredoslovenská energetikaVSE HoldingZSE Západoslovenská energetika