Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie SEPS
Elektrické vedenie SITA
3. 06. 2019 9:35 Aktuality Dargaj.jpg od vEnergetike.sk/SITA

Slovenský a český prevádzkovateľ prenosovej sústavy sa dohodli na lepšej výmene dát

Projekt, ktorý krajiny rozbiehajú, zabezpečuje zjednodušenie spôsobu výmeny fázorových dát medzi jednotlivými prevádzkovateľmi prenosových sústav.

Slováci zintenzívnia v oblasti elektroenergetiky spoluprácu s Českou republikou. Prevádzkovatelia elektrizačných prenosových sústav, spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a ČEPS, sa dohodli na lepšej výmene údajov pri prenose elektriny, takzvaných fázorových dát.

„Dnes sú fázorové dáta medzi jednotlivými prevádzkovateľmi prenosových sústav vymieňané iba čiastočne a na bilaterálnom princípe, čo so sebou prináša rad problémov, ktoré musí každý prevádzkovateľ riešiť. Projekt, ktorý rozbiehame s českými partnermi, zabezpečuje zjednodušenie spôsobu a unifikáciu výmeny fázorových dát medzi jednotlivými prevádzkovateľmi prenosových sústav,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Miroslav Obert.

Medzinárodnú zmluvu o výmene fázorových údajov podpísali slovenský a český prevádzkovatelia prenosových sústav na tri roky. K tomuto kroku pristúpili zástupcovia akciových spoločností SEPS a ČEPS po úspešnej realizácii pilotného projektu International Phasor Data Exchange (IPDE). Slovensko a Česko by privítali, ak by sa k tomuto projektu pripojili aj ďalšie krajiny. „Systém projektu umožňuje účasť v IPDE ďalším záujemcom z radov prevádzkovateľov prenosových sústav. Dôležité bude prezentovať skúsenosti na medzinárodnej úrovni s cieľom rozšíriť počet partnerov v projekte,“ konštatoval Obert.

K téme

Hľadajú sa výkupcovia zelenej elektriny Energetici chcú upratať v tarifách za distribúciu elektriny

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X