Slovenský a český prevádzkovateľ prenosovej sústavy sa dohodli na lepšej výmene dát

Elektrické vedenie SEPS
Elektrické vedenie SITA

Projekt, ktorý krajiny rozbiehajú, zabezpečuje zjednodušenie spôsobu výmeny fázorových dát medzi jednotlivými prevádzkovateľmi prenosových sústav.

Slováci zintenzívnia v oblasti elektroenergetiky spoluprácu s Českou republikou. Prevádzkovatelia elektrizačných prenosových sústav, spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a ČEPS, sa dohodli na lepšej výmene údajov pri prenose elektriny, takzvaných fázorových dát.

„Dnes sú fázorové dáta medzi jednotlivými prevádzkovateľmi prenosových sústav vymieňané iba čiastočne a na bilaterálnom princípe, čo so sebou prináša rad problémov, ktoré musí každý prevádzkovateľ riešiť. Projekt, ktorý rozbiehame s českými partnermi, zabezpečuje zjednodušenie spôsobu a unifikáciu výmeny fázorových dát medzi jednotlivými prevádzkovateľmi prenosových sústav,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Miroslav Obert.

Medzinárodnú zmluvu o výmene fázorových údajov podpísali slovenský a český prevádzkovatelia prenosových sústav na tri roky. K tomuto kroku pristúpili zástupcovia akciových spoločností SEPS a ČEPS po úspešnej realizácii pilotného projektu International Phasor Data Exchange (IPDE). Slovensko a Česko by privítali, ak by sa k tomuto projektu pripojili aj ďalšie krajiny. „Systém projektu umožňuje účasť v IPDE ďalším záujemcom z radov prevádzkovateľov prenosových sústav. Dôležité bude prezentovať skúsenosti na medzinárodnej úrovni s cieľom rozšíriť počet partnerov v projekte,“ konštatoval Obert.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava