Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo radiátor
Ilustračné foto. pixabay.com
6. 04. 2017 6:57 Aktuality Michal pobeha.jpg od SZVT

Slovenský centrálny systém zásobovania teplom nám závidia aj Francúzi

Centrálne zásobovanie teplom ponúka moderné, účinné a obnoviteľné vykurovanie. Je dôležitým nástrojom aj pri prechode na zelené, čiže nízkouhlíkové hospodárstvo.

Vybudovaniu infraštruktúry centrálneho zásobovania teplom (CZT) na Slovensku predchádzali nemalé investície, ktoré Slovensku v súčasnosti umožňujú využívať jeho výhody. Na Slovensku systémy CZT pokrývajú viac ako 54% celkovej potreby tepla a zásobujú viac ako 1,8 milióna obyvateľov. Dodnes tvorí podiel CZT zhruba 80% zásobovania bytových domov. Aj svetoví odborníci v oblasti teplárenstva sa zhodujú, že slovenské systémy CZT patria k jedným z najrozvinutejších a preto je správne ich nevyhnutne modernizovať a ďalej rozvíjať.

Krajiny západnej Európy nám toto dedičstvo závidia, pretože CZT prináša mnoho výhod, ako zníženie emisií skleníkových plynov a ostatných znečisťujúcich látok. To je dôležité predovšetkým v zastavaných a husto osídlených územiach. Systémy centrálneho zásobovania teplom poskytujú potenciál pre efektívnu implementáciu obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby elektriny a tepla. Systémy CZT sú skrátka dôležitým nástrojom prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo.

Francúzsko také bohaté dedičstvo nemá, zato v súčasnosti veľmi intenzívne rozvíja systémy CZT. Mestá ako Paríž alebo Brest sa radia medzi veľmi moderné a progresívne, ktoré United Nation Environmental Program (UNEP) vo svojej štúdii Centrálne zásobovanie energiou v mestách (District energy in cities – Unlocking the Potential of Energy Efficiency and Renewable Energy, 2015) označil za „champion cities“.

Francúzska vláda pristupuje k rozvoju CZT veľmi koncepčne a systematicky. Uvedomila si, že aktivita vlády a samosprávy môže hrať veľmi dôležitú úlohu a patriť medzi najvýznamnejších činiteľov v podpore investícií do CZT. Preto prijala politiku, ktorá teplo zo sústavy CZT vyrobené z viac ako 50% z obnoviteľných zdrojov alebo odpadového tepla z priemyselnej výroby, zvýhodňuje znížením sadzby DPH  na 5,5% (z pôvodnej 20%). Takejto výhode sa teší napr. mesto Brest, ktoré v rámci svojho centralizovaného systému zásobovania teplom využíva odpadové teplo z miestnej spaľovne. Ale podobne podporujú rozvoj CZT aj v Maďarsku, kde má teplo z CZT sadzbu 5% DPH, oproti bežnej 27% DPH v krajine.

CZT podporujú Francúzi napríklad aj cez politiku pripájania nových objektov na systémy CZT. Miestne autority a mestá sú významným odberateľom energií. Prednostným pripojením objektov v ich správe idú príkladom a stanovením pravidiel pre pripájanie a tým vytvárajú veľmi jednoducho a elegantne stabilné prostredie pre perspektívny rozvoj CZT. Na 475 km dlhú sieť tepelných rozvodov v Paríži sú napojené všetky mestské nemocnice a polovica sociálnych a verejných budov. Vždy to musí byť samozrejme motivujúce a výhodné pre konečného odberateľa. Ale práve zvyšovaním odberu tepla z centrálnych zdrojov sa fixné náklady rozpočítavajú medzi väčší počet odberateľov a dosahujú sa úspory z výroby vo veľkom.

Aj mestá a obce na Slovensku majú nezastupiteľnú úlohu v oblasti tepelnej energetiky. Obec s počtom nad 2 500 obyvateľov má povinnosť zabezpečiť vypracovanie a každých 5 rokov aj aktualizáciu koncepcie rozvoja obce v oblasti tepelnej energetiky v zmysle zákona o tepelnej energetike. Táto povinnosť je v zákone už od roku 2005 a obec je povinná použiť ju pri spracovaní územno-plánovacej dokumentácie s jediným cieľom monitorovania východiskovej situácie v teplárenstve a jeho rozvoja do budúcnosti. V súlade s ňou by obec mala dlhodobo budovať a rozvíjať existujúce kapacity výroby a rozvodu tepla na svojom území tak, aby boli splnené požiadavky ich spoľahlivosti, bezpečnosti, hospodárnosti a v neposlednom rade tiež šetrnosti k životnému prostrediu.

Ak sa koncepcie v obciach zle nastavia a bude dochádzať k nesystémovému odpájaniu od systémov CZT, môže nastať situácia, keď systémy CZT budú úplne nehospodárne a cenovo nedostupné. Malo by preto byť prirodzeným záujmom každej obce zodpovedne pristúpiť k vypracovaniu a aktualizácií koncepcií rozvoja tepelnej energetiky obce a reálne v nej zhodnotiť možnosti tepelného hospodárstva na svojom území.

Prioritou obce v koncepcii jej rozvoja a následnom územnom pláne by malo byť nastavenie podmienok na pripájanie sa k centrálnym zdrojom tepla a nie opačne. Len zmysluplné rozširovanie systémov CZT vie poskytnúť benefity pre všetkých občanov danej obce a to vrátane dlhodobého udržania rovnakej cenovej hladiny. V častiach mesta, kde by zásobovanie teplom zo systému CZT nebolo ekonomicky efektívne (v odľahlých častiach obcí), by mali podporovať napríklad výrobu tepla z malých obnoviteľných zdrojov energie.

Aj keď na Slovensku sú systémy CZT ešte stále vnímané ako prežitok komunistickej éry, nastupuje pozitívny trend. Vláda si stále viac uvedomuje, aké vzácne a jedinečné dedičstvo je na Slovensku vybudované. Aj štúdia Ministerstva hospodárstva SR, ktorá vyplýva zo Smernice o energetickej efektívnosti, vyzdvihuje potenciál, ktorý predstavujú systémy CZT pre ďalší rozvoj vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla šetrnej k životnému prostrediu.

K téme

Kotol či kachle? Štatistici budú zisťovať, ako Slováci kúria. Na pivo vraj dávame viac ako na teplo

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X