Slovenský podnik JAVYS spolupracoval na jadrovom projekte v Iraku

Irak1.jpg
JAVYS

Slovenská Jadrová a vyraďovacia spoločnosť a. s. (JAVYS) ukončila v Iraku projekt za 1,7 milióna eur. Išlo o projekt vývoja technického dizajnu úložiska rádioaktívnych odpadov a sprievodnej bezpečnostnej dokumentácie. „Cieľom projektu bolo vypracovanie dizajnu, bezpečnostnej správy pre úložisko, limít a podmienok bezpečnej prevádzky a ďalšej dokumentácie úložiska,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Spoločne s nemeckými firmami

Na projekte spolupracoval slovenský štátny podnik aj s nemeckými spoločnosťami NUKEM Technologies Engineering Services GmbH a BGE Technology GmbH. Spoločnosť JAVYS zodpovedala za analýzu relevantných dokumentov na irackej strane a za ich porovnanie s medzinárodnými štandardmi. Chýbajúce miesta v irackej legislatíve JAVYS navrhla pokryť príslušnými štandardmi a odporúčaniami Európskej únie či Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. „Naša spoločnosť zodpovedala aj za vypracovanie doplňujúcej dokumentácie v oblasti budúcej prevádzky, limít a podmienok, radiačnej ochrany, inšpekcií, údržby a manažmentu úložiska,“ dodala Žiaková.

Projekt v Iraku sprevádzalo podľa Žiakovej od začiatku viacero výziev. Lokalita totiž bola bombardovaná a plienená, množstvo stavebných objektov jadrových zariadení bolo zničených a chátrajúcich, a dokumentácia zariadení a odpadov nebola kompletná. „Existovalo vysoké riziko výskytu opustených žiaričov a veľké neistoty v kontaminácii pôdy. Navyše bolo potrebné sa vysporiadať so značnými neistotami spojenými s inventárom rádioaktívnych odpadov na uloženie. Jednou z najväčších výziev bola jednoznačná požiadavka prijímateľa vybudovať úložisko priamo v lokalite, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti rieky Tigris,“ konštatovala Žiaková.

Bombardované územie

Projekt v hodnote 1,7 milióna eur, ktorý financovala Európska komisia v rámci podpory pre Irak, realizovali firmy v lokalite Al-Tuwaitha. Tá sa nachádza približne 14 kilometrov južne od centra Bagdadu. Projekt realizovalo konzorcium v rokoch 2015 až 2019. Prijímateľom projektu bolo Ministerstvo vedy a techniky v Iraku, ktoré je prevádzkovateľom jadrových zariadení. Administratívne bol projekt ukončený v ostatných týždňoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miriam Žiaková
Firmy a inštitúcie JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosť