Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nafta
Ilustračné foto. Nafta, a.s.
31. 05. 2018 7:50 Aktuality od vEnergetike.sk/SITA

Slovenský prevádzkovateľ zásobníkov plynu znova v zisku

Za priaznivým hospodárskym výsledkom je okrem iného aj historicky najchladnejší úvod vlaňajška nameraný na Slovensku, počas ktorého boli pri zvýšenom dopyte po zemnom plyne na maximum využívané podzemné zásobníky plynu.

Slovenská spoločnosť Nafta, ktorá sa zaoberá skladovaním zemného plynu a prieskumom a ťažbou uhľovodíkov, dosiahla v minulom roku čistý zisk 74,7 milióna eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o zhruba päť miliónov eur. Za priaznivým hospodárskym výsledkom je okrem iného aj historicky najchladnejší úvod vlaňajška nameraný na Slovensku, počas ktorého boli pri zvýšenom dopyte po zemnom plyne na maximum využívané podzemné zásobníky plynu.

„Práve naše podzemné zásobníky majú nezastupiteľnú úlohu v zabezpečovaní bezpečných dodávok plynu. Ich spoľahlivé fungovanie bolo jedným z faktorov, ktoré pomohli pri plynulom zásobovaní domácností ale aj ostatných spotrebiteľov zemného plynu,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Nafta Martin Bartošovič.

Viaceré projekty

V oblasti investícií spoločnosť venovala pozornosť zvyšovaniu bezpečnosti na zariadeniach podzemných zásobníkov zemného plynu. „Tieto investície majú pre spoločnosť veľký význam a plánuje v nich pokračovať i naďalej,“ uviedla Martina Štecová z internej a externej komunikácie spoločnosti Nafta. Investície spoločnosti smerovali napríklad do osádzania bezpečnostných uzáverov a inštalácie bezpečnostného systému na sondách, ale aj do kamerového a perimetrického systému na vybraných pracoviskách.

Minulý rok priniesol v oblasti podzemných zásobníkov zemného plynu uzavretie transakcie so spoločnosťou GDF International o kúpe 30-percentného obchodného podielu v spoločnosti Pozagas, čím spoločnosť Nafta navýšila svoj podiel z 35 % na 65 %.

V oblasti prieskumu a ťažby uhľovodíkov Nafta pokračovala v prieskumnom projekte so spoločnosťou zo skupiny Vermillion Energy, spoločne s ktorou zrealizovali 3D seizmický prieskum v okolí mesta Trnava. Merania sa uskutočnili na ploche 250 kilometrov štvorcových, čo predstavuje najväčšiu plochu 3D seizmického merania na území Slovenska.

Počas minulého roka realizovala Nafta svoje prieskumné aktivity aj za hranicami, kde bol v spolupráci so spoločnosťou Cub Energy vykonaný 3D seizmický prieskum v oblasti Užhorodu na západnej Ukrajine. „Jeho predbežné výsledky naznačujú zaujímavý potenciál tejto oblasti,“ priblížila Štecová.

V minulom roku podnik úspešne ukončil dlhodobú spoluprácu so spoločnosťou RAG na inovatívnom projekte Underground Sun Storage. Cieľom projektu bolo overenie možnosti uskladňovania energie vo forme zmesi zemného plynu a vodíka v podzemných horninových štruktúrach. „Vnímame spoluprácu na tomto projekte ako významný krok do budúcnosti a veríme, že podobné projekty budeme môcť rozvíjať aj na Slovensku,“ dodala Štecová.

Expanzia do zahraničia

Okrem spomínaných projektov spoločnosť Nafta intenzívne skúma možnosti etablovania sa aj na ďalších zahraničných trhoch, ako je napríklad Nemecko, Veľká Británia či Turecko, kde by mohla uplatniť svoje skúsenosti získané v oblasti prieskumu a ťažby uhľovodíkov a podzemného skladovania zemného plynu.

Spoločnosť Nafta je kľúčovým skladovateľom zemného plynu na Slovensku a zároveň slovenským lídrom v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. Majoritným 56,15-percentným akcionárom spoločnosti Nafta je firma SPP Infrastructure, spoločnosť Czech Gas Holding Investment vlastní 40,45 % akcií. Firma na trhu prieskumu a ťažby uhľovodíkov pôsobí už 105 rokov a na trhu podzemného skladovania plynu 45 rokov.

Odporúčané články

Motoristov by mohol potešiť ďalší pokles cien pohonných látok Nafta zarobila desiatky miliónov, upevňovala si pozíciu v zahraničí

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Za pokles preferencií OĽaNO môže podľa politológa do istej miery aj vznikajúca Kiskova strana Foto: Čelnú zrážku dvoch áut v obci Zábiedovo neprežili štyria mladí ľudia Víťazná séria trénera Kozáka sa skončila, „šošoni“ neprehrali ani na pôde ŠK Slovan Bratislava Údajné Kočnerove správy vyvolávajú u ľudí agresivitu, na jeseň sa pridajú depresie (podcast) Aktualizované: Muž udrel 70-ročného dôchodcu do tváre a nožom ho pichal do hrudníka

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X