Slovenský priemysel čelí kríze, ceny energií výrazne zdraželi a firmy vyčerpali všetky rezervy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volkswagen, priemysel
Mnohé subdodávateľské firmy zamestnancom zmluvy nepredlžujú a ďalších posielajú do dôchodku. Foto: archívne, SITA/Michal Burza

Klub 500 žiada vládu, aby znížila koncové ceny elektriny pre podniky, upustila od zvyšovania daní a odvodov a predĺžila možnosť čerpania štátnej pomoci do konca roka 2021.

Združenie najväčších slovenských zamestnávateľov tvrdí, že podniky pre pandémiu a s ňou spojené obmedzenia vyčerpali všetky svoje rezervy a ich aktuálnu situáciu navyše komplikujú raketovo sa zvyšujúce ceny vstupných surovín, drahá elektrina, ale aj vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce. Podľa Klubu 500 sú mnohé slovenské firmy podkapitalizované a prestávajú byť konkurencieschopné.

Ceny rastú závratnou rýchlosťou

„Ceny vstupov rastú v mnohých prípadoch závratnou rýchlosťou. U niektorých komodít používaných v chemickom priemysle stúpli ceny v porovnaní s októbrom minulého roka až o 450 %, dopravné náklady do a zo zahraničia zdraželi o desiatky až stovky percent, naviac nie sú k dispozícii ani voľné kapacity na dopravu vstupov napríklad z Číny. Zvýšili sa aj náklady na pracovnú silu, služby, stavebné materiály, obaly, drevo či kovy,“ konštatuje výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Tento rast ale nekopíruje predajné ceny výrobkov. Niektorí slovenskí výrobcovia už podľa neho hlásia, že museli obmedziť výrobu tých produktov, s ktorými nedokázali cenovo konkurovať zahraničiu.

Úspory by mali hľadať vo výdavkoch

Klub 500 zároveň žiada vládu, aby predĺžila obdobie prvej pomoci do konca roka 2021 a znížila minimálnu hranicu pomoci na pokles tržieb od 10 percent. Taktiež apeluje na členov koalície, aby neprijímali také návrhy daňovej reformy, ktoré spôsobia len ďalší rast daňovo-odvodového zaťaženia a v niektorých prípadoch aj rozvrat verejných financií.

„Práve naopak, mali by ísť cestou nižších daní a odvodov a úspory by mali hľadať na výdavkovej strane štátneho rozpočtu, v prebujnenej štátnej, verejnej správe a miestnej a územnej samospráve. Len tak sa podarí ozdraviť a odťažiť slovenský priemysel, ktorého dobré fungovanie je základným krokom k fungovaniu celej ekonomiky,“ uzatvára Gregor.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tibor Gregor
Firmy a inštitúcie Klub 500