Slovenský startup valcoval konkurenciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Startup
Konateľ spoločnosti Danubia Nanotech Patrik Križanský.

Spoločnosť Danubia Nanotech presvedčila medzinárodnú porotu na súťaži v Krakove svojím grafénovým teplotným senzorom, ktorý by mal byť v budúcnosti aplikovaný na batériové články nielen v elektromobiloch.

Slovenský startup uspel v medzinárodnej konkurencii. Spoločnosť Danubia Nanotech sa stala v konkurencii viac ako 300 firiem z 24 krajín víťazom tohtoročnej najväčšej súťaže pre startupy v regióne strednej a východnej Európy PowerUp!. Danubia Nanotech presvedčil medzinárodnú porotu svojím grafénovým teplotným senzorom, ktorý by mal byť v budúcnosti aplikovaný na batériové články nielen v elektromobiloch.

„Vlastnosti grafénu umožňujú, že náš senzor je oproti existujúcim technológiám na trhu ľahší, lacnejší, môže merať na väčších plochách a vďaka aplikácii na adhezívnej fólii sa dá ľahšie nasadiť na batériové články,“ uviedol pre agentúru SITA konateľ Danubia Nanotech Patrik Križanský. Víťazný startup si z finále v poľskom Krakove odniesol nielen výhru 50 tisíc eur, ale aj možnosť vstúpiť do podnikateľského akcelerátora Highway.

Na druhom mieste sa tento rok umiestnil lotyšský startup Atlant3D, ktorý predstavil svoju 3D tlačiareň na výrobu mikro a nanočipov. Na treťom mieste skončil maďarský startup V-Chiller s chladiacim prístrojom, ktorý vie vákuovou metódou zachladiť plechovkové nápoje za jednu minútu, pričom vďaka potrebe veľmi malého množstva energie znižuje dopady na životné prostredie. Zastúpenie na súťaži mali začínajúce inovatívne firmy z Maďarska, Poľska, Českej republiky, Slovenska, Slovinska, Srbska, Lotyšska, Litvy, Estónska, Rumunska, Bulharska, Chorvátska, Turecka a Grécka.

„Je dôležité zdôrazniť, že PowerUp! sa nezameriava iba na energetické startupy, ale je otvorená aj riešeniam zameraným na mobilitu, čisté technológie, vykurovanie a smart technológie. Čo odlišuje túto súťaž od iných, je okrem finančných cien aj to, že súťažiaci dostanú rozsiahlu podporu, mentoring a podnikateľské know-how, ktoré im má pomôcť posunúť svoje produkty a služby o stupienok vyššie,“ hovorí šéf InnoEnergy Central Europe Jakub Miler. Spoločnosť InnoEnergy pôsobí v 40 krajinách, v ktorých spolupracuje s viac ako 300 partnermi – veľkými priemyselnými firmami, poprednými výskumnými a akademickými inštitúciami, ako aj inovatívnymi podnikateľmi.

Súťažiaci majú vďaka súťaže PowerUp! aj príležitosť stretnúť sa so zástupcami popredných firiem zo sektora energetiky a čistých technológií, z ktorých viacerí sú aj partnermi súťaže. Tento rok boli partnermi súťaže aj slovenská skupina Západoslovenská energetika (ZSE), ktorá vyhľadáva zaujímavé technológie ako možné budúce investície. „Skupina ZSE ponúka inovatívne energetické riešenia klientom a dlhodobo spolupracuje s inovačným ekosystémom zameraným na energetiku,“ dodal Andrej Juris, člen predstavenstva spoločnosti Západoslovenská distribučná, ktorá je súčasťou skupiny ZSE.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ZSE Západoslovenská energetika